Dali byste si snídani u Tiffanyho s Audrey Hepburn? Bylo by jí devadesát

Snídaně u Tiffanyho, Prázdniny v Říme, Funny face. To vše jsou filmy, které mají společné jedno – Audrey Hepburn se díky nim stala slavnou ikonou – anebo se filmy staly ikonické díky ní? Každopádně by letos v květnu oslavila devadesátiny.

Od malé holčičky po světovou ikonu

Audrey Hepburn se narodila 4. května 1929 v Bruselu. Její otec byl bankéř Joseph Ruston a matka byla Elly Van Heemstra – pocházela ze šlechtické rodiny. Bohužel již v roce 1935 otec rodinu a malou Audrey opustil. Ta několikrát řekla, že se s otcovým odchodem vyrovnávala velice těžce. Jeho druhé příjmení – Hepburn – si nechala jako umělecký pseudonym.

Toužila se stál baletkou, ale válka a nedostatek potravin se na jejím zdraví podepsaly natolik, že si svůj sen nemohla uskutečnit. Místo toho se stala úspěšnou herečkou. Její první role byla Gigi, kde ji obsadila spisovatelka předlohy Colette.

Královnou filmových pláten byla především v 50. a 60. letech. Během zkoušení divadelní hry Ondina potkala Melem Ferrerem, který se stal otcem jejího syna. S Melemem ji ale čekal po pár letech rozvod. Audrey o svých vztazích řekla: „Kdykoli si něco začnu s mužem, podvědomě umírám hrůzou, jestli mě náhodou neopustí.“

Každopádně ani po špatné zkušenosti s Melemem se lásky nevzdala, a dokonce ani dlouho netruchlila. Dva roky po rozvodu se znovu provdala. Tím šťastným byl psychiatr Andreu Dottiho. S ním se jí narodil její druhý syn.

Její poslední role byla ve filmu Navždy z roku 1989. Audrey Hepburn se pak stáhla z jevištních světem a raději se věnovala humanitární pomoci. Onemocněla rakovinou tlustého střeva a boj se zákeřnou nemocí prohrála ve svých 63 letech.

Odkud ji známe?

Auderay Hepburn se stala tváří nejkrásnějších romantických filmů 50. a 60. let. Z nejznámějších připomeňme:

  • Snídaně u Tiffanyho
  • Prázdniny v Římě
  • Příběh jeptišky
  • Sabrina

O Audrey Hepburn vzniklo mnoho dokumentárních filmů a dodnes se o ní mluví jako o jedné z nejkrásnějších žen filmové historie.

Který film s Audrey Hepburn máte nejraději vy?

Autor: Vlastimil Vachta
ZAVŘÍT