Ďábel nosí Pradu aneb souboj mezi filmovou Mirandou a skutečnou Annou Wintourovou

Romantická komedie Ďábel nosí Pradu s Meryl Streepovou a Anne Hathawayovou v hlavních rolí byla pro mnohé diváky příležitostí, jak nahlédnout do světa módy a prestižních módních časopisů. Kromě zajímavého příběhu a skvělých hereckých výkonů je s filmem od počátku spojováno mnoho otázek, které souvisí s tím, do jaké míry je snímek pravdivý a inspirovaný skutečnými postavami z módního průmyslu, a tím, jak to ve svébytném světě módy skutečně chodí.

Je postava Meryl Streepové skutečně založena na šéfredaktorce Vogue Anně Wintourové?

Navzdory všeobecně rozšířenému názoru, že postava Mirandy Priestlyové v podání Meryl Streepové byla inspirována šéfredaktorkou časopisu Vogue Annou Wintourovou, Lauren Weisbergerová, autorka knihy Ďábel nosí Pradu, nikdy veřejně nepřiznala, že by se při psaní románu Wintourovou inspirovala. Přestože podobnost mezi ní a Mirandou je zjevná. Spisovatelka většinou uváděla, že kniha je kompilací příběhů mnoha lidí, neboť většina jejích přátel v minulosti pracovala pro poněkud „zvláštní šéfy“ v různých odvětvích. Jiní tvrdí, že spisovatelka nechce inspiraci Wintourovou přiznat proto, aby nemusela čelit případné žalobě za to, jak ji vykreslila.

V čem se Miranda Priestlyová Anně Wintourové podobá?

Jak Miranda, tak skutečná Anna Wintourová jsou Britky. Obě působí jako šéfredaktorky významného módního časopisu. Obě pracovaly v zámořské obdobě svého časopisu, než byly přeloženy do New Yorku, Miranda ve francouzském Runway a Wintourová v britském Vogue. Obě mají svou oblíbenou módní výstřednost, Wintourová nosí velké tmavé sluneční brýle, Miranda bílý šátek. Obě rády hrají tenis, mají dvě děti a jsou členkami správní rady Metropolitního muzea umění. Obě jsou známé svou chladnou a přímočarou povahou. Kromě toho i kancelář Mirandy byla replikou opravdové kanceláře Anny Wintourové. Mimochodem po uvedení filmu Wintourová vzhled své kanceláře změnila.

Je skutečná Anna Wintourová stejně krutá jako Miranda Priestlyová?

Bývalí zaměstnanci, kolegové a zasvěcení lidé tvrdí, že Wintourová je Mirandě opravdu v mnohém podobná. Dokáže být na své zaměstnance hrubá a zásadně se s nimi nepřátelí. Jedna stážistka amerického Vogue prozradila, že nikdy nesměla s Wintourovou navazovat oční kontakt nebo začínat konverzaci. Při jedné příležitosti byla dívka svědkem toho, jak Wintourová zakopla o koberec a upadla na zem. Tak moc se jí bála nabídnout pomoc, že ji raději překročila, pokračovala v chůzi a předstírala, že nic neviděla.

Co si Anna Wintourová o filmu myslí?

Když se Anna Wintourová se zúčastnila speciální předpremiéry filmu Ďábel nosí Pradu, stylově si na ni oblékla právě šaty značky Prada. Po premiéře uvedla, že film je podle ní zábavný a je skvělou reklamou pro módní průmysl. Zlí jazykové tvrdí, že původní kniha šéfredaktorku „zvedla ze židle“ mnohem více než pozdější film.

Pracovala někdy autorka knihy Lauren Weisbergerová jako asistentka šéfredaktorky časopisu Vogue?

Ano. Krátce po vysoké škole se Lauren přestěhovala na Manhattan, kde získala práci asistentky Anny Wintourové. Lauren pracovala ve Vogue přibližně jedenáct měsíců, poté přešla do časopisu Departures, který se zaměřoval na cestování.

Zdroj: chasingthefrog.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu