Čtyři svatby a jeden pohřeb: Proč herci nosili své oblečení a co vedlo Richarda Curtise k napsání scénáře?

Snímek Čtyři svatby a jeden pohřeb v roce 1994 okouzlil celý svět a stal se jednou z nejúspěšnějších romantických komedií všech dob. Co jste o lásce mezi Hughem Grantem a Andie MacDowellovou, která vznikla mezi čtyřmi svatbami a jedním pohřbem, nevěděli?

Film byl natočen za 36 dní

Snímek se natáčel pouhých třicet šest dní a jeho rozpočet byl necelé tři miliony liber. Bez ohledu na to, ale získal mnoho nominací na prestižní filmová ocenění a díky nečekanému úspěchu se ve své době stal také nejvýdělečnějším britským filmem v historii kinematografie. Získal nominace na Oscara za nejlepší film a nejlepší původní scénář. Hugh Grant získal Zlatý glóbus a cenu BAFTA za nejlepšího herce. Cenu BAFTA snímek obdržel i v kategorii nejlepší film, nejlepší režie a nejlepší herečka ve vedlejší roli.

Nízký rozpočet filmu

Snímek byl tak nízkorozpočtový, že kameraman Michael Coulter pořídil úvodní záběr skotské divočiny na dovolené a stejný farář, kterého hrál Rowan Atkinson, se objevil na dvou ze čtyř svateb, aby nemuseli platit dva různé herce. Rovněž Mini použité ve filmu bylo totéž jako v Mr. Beanovi. Někteří herci, především ti v komparzu, nosili z ekonomických důvodů též vlastní oblečení. 

Originální inspirace pro scénář

Scénárista Richard Curtis přiznal, že k napsání scénáře ho inspirovala skutečnost, že během deseti let se účastnil přibližně sedmdesáti svateb. Toto šokující zjištění ho natolik překvapilo a zaujalo, že se rozhodl na něm postavit scénář k filmu. Později scénárista rovněž řekl, že Čtyři svatby a jeden pohřeb napsal částečně i proto, aby vysvětlil své matce, proč se nikdy neoženil.

Snímek se málem jmenoval úplně jinak

Název Čtyři svatby a jeden pohřeb, v originále Four Weddings and a Funeral, tvůrci nejprve nechtěli použít. Obávali se, že by mohl odradit mužskou část publika. Mezi navrhované alternativy patřily například True Love and Near Misses, Loitering in Sacred Places, Rolling the Aisles, Skulking Around, Toffs on Heat, Charles and Chums nebo The Wedding Season.

Carrie měla hrát Jeanne Tripplehornová

Po téměř třech desetiletích si v roli Carrie jen stěží dokážeme představit někoho jiného než Andie MacDowellovou. Ve skutečnosti ale byla půvabná herečka náhradnicí. Roli původně získala Jeanne Tripplehornová. Ta ale musela dva týdny před natáčením odstoupit, neboť jí nečekaně zemřela matka. O roli se ucházela také Sarah Jessica Parker. Sice ji nedostala, ale později si zahrála jinou slavnou Carrie – v Sexu ve městě.

Kristin Scott Thomasová dabovala sama sebe

Pro Kristin Scott Thomasovou byla role Fiony jednou z prvních výraznějších rolí, za kterou dokonce obdržela cenu BAFTA. Vzhledem k tomu, že herečka díky studiu v Paříži ovládá skvěle francouzštinu, ve francouzské verzi filmu dabovala sama sebe.

Hugh Grant se naučil znakovou řeč

Herec se kvůli scénám se svým neslyšícím bratrem Davidem musel naučit znakovou řeč. Charlesova bratra hrál neslyšící herec David Bower.

Zdroj: thesun.co.uk

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu