Čistá duše: Vydejte se na cestu do choré mysli jednoho génia

Patříte mezi fanoušky filmů Kód Enigmy o Alanu Turingovi či Teorie všeho o Stephanu Hawkingovi? V tom případě vám do sbírky chybí ještě třetí film o výjimečném géniovi, který se dokázal prosadit i navzdory svému handicapu. Čistá duše, snímek o matematikovi jménem John Nash.

Mysl geniální…

Psal se rok 1948 a společně s mnoha dalšími studenty na princetonskou univerzitu nastupuje plachý a trochu neohrabaný John Nash. Od ostatních studentů se ale v mnohém liší. Izoluje se od nich, nenavštěvuje je žádné zábavy ani přednášky. Je přesvědčen, že mu budou překážet, že mu budou bránit v hledání jeho geniální, originální myšlenky. Tuto myšlenku se mu nakonec podaří najít a přijde s matematickou teorií, která obrátí naruby všechny do té doby platné ekonomické teze. To je ale jen jedna část příběhu.

…ale též nemocná

Po ukončení studií se ožení, má dítě a jeho kariéra pokračuje. Pokračuje ale jakoby po dvou různých kolejích. Oficiální a tajné, ta tajná spočívá v hledání kódů a zašifrovaných zpráv, které Rusové ukryli mezi stránky periodik, v půlnočních útěcích i tajemných mužích, kteří ho pronásledují. Je to tak ale opravdu? Nebo se jedná jen o výplod Johnovi mysli, se kterou zdá se není vše úplně v pořádku…

Čtyři Oscaři a čtyři Zlaté glóby

Snímek Čistá duše Rona Howarda je opravdu mimořádný. Dokonalý scénář Akiva Goldsmana, který nám příběh dávkuje přesně tak, jak má, vše v dokonalé rovnováze, s působivou hudbou, která dokresluje pocity hlavního hrdiny. To vše vyvíří velmi reálný a nezapomenutelný příběh, která k naprosté dokonalosti pak dovedl i Russell Crowe v hlavní roli. Ne nadarmo je role Johna Nashe považována za vůbec nejlepší roli, kterou herec ve své kariéře ztvárnil. Crowe se svou postavou naprosto splynul, na jednu stranu zachybuje Nashovu nespornou genialitu, na straně druhé ukazuje realitu nemoci, která se nedá porazit. Diagnóza totiž zní schizofrenie.

Žena jeho života

Neméně skvělý herecký výkon podala i Jennifer Connelly v roli Nashovy manželky. Její Alicia je pevným bodem Nashova života, jedinou osobou, která je schopna stát po jeho boku, dodat mu sebedůvěru a zároveň ho donutit, aby se léčil a postavil se pravdě o své duševní nemoci. Obětuje mu svůj život. Ve skutečnosti se Alicia od svého manžela během jeho druhé hospitalizace v roce 1962 distancovala a rozvedla se s ním. V roce 1970 se k němu vrátila, v roce 2001 se za něj znovu provdala a až do konce života ho již neopustila. Zemřeli společně při autonehodě roku 2015.

Zdroj: theindependentcritic.com, theguardian.com, imdb.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu