Dnes již legendární seriál České televize z období první republiky, Četnické humoresky, nás stále baví a jde o jeden z nejoblíbenějších českých seriálů vůbec. Seriálem nás provázejí příslušníci brněnské četnické pátrací stanice.
Tihle četníci byli vlastně předchůdci dnešních kriminalistů a v seriálu řeší úsměvné ale i vážnější případy. A dobrou zprávou je, že se seriál zase vrací na naše obrazovky.
Skutečná postava jako předloha
Strážmistra Karla Arazíma hraje v seriálu herec Tomáš Töpfer – a jde o jednu z nejvýraznějších postav celého seriálu vůbec. Jeho postava je dokonce inspirována skutečným četníkem Josefem Arazímem, který svého času sloužil v Hradci Králové – Malšovicích. Rozdíl mezi skutečným Arazímem a tím seriálovým ale přece jen je. Ten seriálový sloužil za 1. světové války v ruských legiích, kdežto skutečný Arazím sloužil v italských legiích a nepůsobil na pátrací stanici.
A na hradecké stanici ještě zůstaneme. Tvůrci se tu totiž inspirovali, když pojmenovávali postavy herců Ivana Trojana a Pavla Douceka. Postava Bedřicha Jarého, kterého hrál Ivan Trojan, byla pojmenována po Vladislavu Richardu Jarém, postava psovoda Antonína Šebestíka, kterého ztvárnil Pavel Doucek, zase po Vladimírovi Šebestíkovi. Společně všichni tři sloužili na četnické stanici – a nejde tak o úplně fiktivní postavy.
Změna značení strážníků
Seriál se snažil držet historie, jak jen to bylo možné. Od sedmadvacátého dílu pojmenovaného Majlant se například muselo změnit hodnostní označení strážmistrů. Děj se počínaje tímto dílem totiž začne odehrávat po říjnu roku 1937. V té době právě došlo k jinému hodnostnímu značení. Podlouhlé stříbrné kovové spony, kterým se říkalo rakvičky, byly nahrazeny třícípými hvězdami.
U vrchního strážmistra došlo také ke změně. Stříbrná třícípá hvězda byla nahrazena pěticípou hvězdou, která byla vsazena do nárameníku, jehož obvod lemovala stříbrná sutaška.
Seriálové rekvizity
Dobový seriál si žádá i dobové rekvizity a kostýmy. Během natáčení bylo využito přes 6 500 různých dobových kostýmů, na place se objevilo 120 motorových vozidel, kolem 25 000 rekvizit a nespočet koní, dobytka anebo drůbeže. Stará auta a sajdkáry byly majetkem samotného představitele hlavního hrdiny, a to herce Tomáše Töpfera.
Zdroj: Česká televize, FDB