Černá labuť, oceňovaný film Darrena Aronofského byl poprvé uveden roku 2010 na filmovém festivalu v Benátkách. Psychologické drama na pozadí světoznámého baletu Labutí jezero ihned vzbudilo ohlas u diváků a dostalo se mu též slov chvály od kritiků. Skvostem snímku je především výkon Natalie Portman v hlavní roli, za který později získala kromě Zlatého glóbu rovněž Oscara.
Bílá a černá
Hlavní hrdinkou filmu je Nina, tanečnice newyorského baletu, pro kterou je tanec životní náplní. Nina, trápena svou despotickou matkou a zároveň náročným trenérem, usiluje o naprostou dokonalost. Chce být perfektní na jevišti i v životě. Jedné noci se Nině zdá o nové verzi Labutího jezera. O té, kterou následujícího rána její trenér a zároveň režisér Thomas představí veřejnosti. V nové ambiciózní variantě bude bílou labuť Odettu a černou labuť Odilii ztvárňovat pouze jedna baletka. Nina je podle trenéra skvělá jako Odetta, ale nehodí se pro Odilii. Navíc se v ten okamžik objeví nová baletka Lily, která se zdá být jako Odilie dokonalá a která je vlastně pravým opakem Niny.
Velká psychoanalytická témata
V průběhu času se mezi Ninou a Lily vyvine určité zvláštní pouto, jehož součástí je samozřejmě vzájemná rivalita a snaha být lepší než ta druhá. To ale Nině paradoxně pomůže uvolnit své emoce, které v sobě dlouho zadržovala díky sebeovládání a baletnímu drilu. Hledá nejen černou labuť, ale i sebe samu. Na jednu stranu chce dospět, na stranu druhou to nedokáže a uvnitř sebe stálé zůstává dospívající dívkou, která sní o svém princi na bílém koni, který ji zachrání.
To vše na pozadí symbolického baletního představení, kdy bílá labuť představuje jakousi povinnou etapou každého z nás k tomu, aby se člověk dostal do kontaktu se svou černou labutí a stal se dospělým. Snímek se dotýká i dalších psychologických otázek, které souvisejí nejen s baletem či uměním obecně, ale s naším vnitřním já.
Zdroj: nytimes.com, imdb.com