Herci a tvůrci filmu Čarodějův učeň se při tvorbě fantasy snímku o Balthazaru Blakeovi, mistru kouzelníkovi na současném Manhattanu, který si jako svého učně zvolí Davea Stutlera, zdánlivě obyčejného kluka, který ale vykazuje skrytý potenciál, náramně vyřádili. Impuls ke vzniku snímku dal sám Nicolas Cage, který následně ztvárnil i hlavní roli. Herec je totiž velkým obdivovatelem animované verze Walta Disneyho a toužil si zahrát postavu s mýtickými schopnostmi.
Není Merlin jako Merlin
Nádherný vůz Balthazara je velmi vzácný Rolls-Royce Phantom z roku 1935. Jeho motor, nazývaný „Merlin“, poháněl britské letouny Spitfire během druhé světové války. Pro kaskadérské scény byla vytvořena přesná replika skutečného Phantomu. Během natáčení v ulicích New Yorku se Phantom stal velkou turistickou atrakcí. Pravdou sice je, že jméno Merlin mnohým evokuje kouzelníka z artušovských legend, nicméně motor toto jméno dostal podle jednoho druhu sokola. V té době totiž Rolls-Royce pojmenovával letecké motory podle dravých ptáků, například Falcon, Hawk nebo Condor.
Natáčelo se po celém New Yorku
Pokud budete pozorní, můžete si při sledování filmu všimnout mnoha známých míst, od Times Square a Manhattanu až po Washington Square Park v Greenwich Village. Tvůrci filmu se rozhodli využít i některé méně známé, ale přesto klasické newyorské lokace, jako je například Battery Park s Lady Liberty, Chrysler Building s typickými chrliči nebo Rockefeller Center se sochou Atlase. Mezi další natáčecí místa patřil například Bryant Park Hotel či Williamsburg Bridge, most, který spojuje Brooklyn a Manhattan. Scény z čínského festivalu se natáčely dva týdny na ulici Eldridge v srdci newyorského Chinatown. Na casting komparzu na pět set volných míst se dostavilo více než dva tisíce lidí z místních čínských komunit.
Duch Tesly
Vynálezy, filozofie a duch kontroverzního a geniálního vynálezce Nikoly Tesly se vznášely nad celým filmem a shodou okolností připadl poslední den natáčení na den jeho 153. narozenin. Tvůrci též natáčeli v katedrále svatého Jana Božského na Manhattanu, kde se v roce 1943 konal jeho pohřeb.
Encantus, magická kniha kouzel
Kniha kouzel, kterou Balthazar dá svému učni, je sama o sobě uměleckým dílem. Každá z tisíc pěti set stran byla ručně nakreslena a „opotřebována“, aby bylo docíleno maximální věrnosti. „Zestárnutí knihy“ bylo prováděno různými metodami, od broušení papírů až po namáčení čajem. Kniha existovala navíc v několika různě těžkých duplikátech, podle toho, v jakých scénách se měla objevit. Jedna z verzí byla dokonce voděodolná.
Zdroj: imdb.com, philstar.com