Děj filmu Bez dcerky neodejdu se odehrává několik let po íránské revoluci, která změnila zemi v islámský stát a vyvolala masový exodus Íránců. Snímek byl natočený podle autobiografické literární předlohy Betty Mahmoodyové, hlavní roli ztvárnila Sally Fieldová.
Z rodinné dovolené se stala noční můra
Američan íránského původu Sayed, známý spíše jako „Moody“, přesvědčí svou ženu, aby s ním a malou dcerkou Mahtob odjela na dovolenou do Íránu za jeho rodinou. Slíbí, že se po dvou týdnech všichni společně vrátí do jejich domova v Michiganu. Když se manžel ale po mnoha letech vrátí do své rodné země, jeho osobnost se obrátí o 180 stupňů. Přikloní se k radikálnímu islámu a rozhodně, že v Íránu zůstanou. Žena i dcera se tak ocitnou ve vězení, ze kterého, zdá se, není úniku. Navíc se musejí podřídit muslimským zákonům, podle kterých ženy a muži nemají stejné postavení.
Předsudky a stereotypy
Pro většinu diváků se snímek stal jakýmsi varovným příběhem před íránskými muži. Moody žil ve Spojených státech před svou „rodinnou dovolenou“ spokojeně dvacet let. Na začátku filmu své dceři něžně říká, že je typický Američan, o dvacet minut později jsou v Íránu a on bije svou ženu. Nejsou to ale jen íránští muži, které snímek povšechně líčí pouze ve špatném světle. Film kriticky vykresluje i obraz íránského lidu. „Je to všechno tak primitivní,“ poznamená v jednu chvíli Betty, když vstřebává kulturu kolem sebe. Několik dobrosrdečných Íránců, kteří jí nakonec pomohou utéct, je představeno jako výjimky. A to většinou jen proto, že se setkali se Západem.
Snímek byl povinně promítán ve školách
V 90. letech byl snímek pro mnoho Američanů prvním seznámením s íránskou kulturou a velmi ovlivnil formování pohledu lidí ze Západu na Írán a jeho kulturu. Démonizace Íránců, jejich muslimského náboženství a kultury se tak v mnohém podobala tomu, co následovalo o deset let později v souvislosti s teroristickými útoky 11. září. Film byl rovněž součástí osnov společenských věd a náboženství ve školách a v mnohém ovlivnil i chování tehdejších „bílých“ amerických studentů ke svým spolužákům, kteří byli íránského původu.
Zdroj: vulture.com, imdb.com