O světě vrcholové gymnastiky se vždy vědělo, že je velmi tvrdý. Nekonečné hodiny náročných tréninků, bolestivá zranění. Dlouho se ale nevědělo, že kromě toho se mladé gymnastiky musely často potýkat i s dalším problémem, sexuálním násilím ze strany lidí, které znaly a kteří jim měli pomáhat. Pokud vás zajímá, jak konkrétně probíhalo sexuální obtěžování v americkém gymnastickém týmu, film Atletka A vám ho do detailu přiblíží.
Sexuální násilník pod maskou lékaře
Hlavní postavou, kolem které se celý dokumentární film točí, je Larry Nassar, uznávaný lékař amerického národního týmu gymnastek. Bohužel jeho praktiky, kterými mladým dívkám pomáhal od zdravotních problémů, byly poněkud neobvyklé. Šlo o čisté sexuální obtěžování až násilí. Za svou více než dvacetiletou praxi takto „léčil“ přes než dvě stě padesát mladých dívek a žen. Nebýt odvážné „Atletky A“ neboli Maggie Nichols, která o hrůzných metodách Nassara veřejně promluvila jako první, mohlo jich být ještě více. Nassar byl nakonec za své zločiny odsouzen ke sto sedmdesáti pěti letům vězení.
Okolí, které mlčí…
Velmi krutou skutečností, na kterou film upozorňuje, je mlčení okolí, především trenérů, kteří o lékařových praktikách věděli, nicméně nic proti nim nepodnikli. O důvodech jejich tichého mlčení se dá spekulovat, ale jako pravděpodobné se zdá, že nechtěli poškodit reputaci amerického týmu, ani uznávaného lékaře. O tom svědčí například i to, že ředitel národního týmu gymnastek Maggiino obvinění vůči lékaři nahlásil až po pěti týdnech.
Zvláštní praktiky v americkém týmu potvrzuje i skutečnost, že Maggie byla krátce poté, co své zneužití nahlásila úřadům, vyřazena z olympijského týmu pro Rio de Janeiro. Naštěstí se jí ale veškeré traumata podařilo překonat a ke sportu se úspěšně vrátila. Kromě Maggie je druhou „hrdinkou“ snímku Marisa Kwaitkowski, investigativní novinářka, která významně napomohla k odkrytí celé propojené sítě, která ať už vědomky či nevědomky sexuální násilí podporovala.
…a gymnastky, které svému lékaři věří
Sexuální praktiky Nassara zůstaly dlouhou dobu neodhalené i z dalšího důvodu. Dívky totiž milému a laskavému lékaři věřily, neboť jim připadal mnohem empatičtější než jejich poněkud krutí trenéři. Často se mu tak svěřovaly nejen se svými problémy fyzickými, ale také psychickými. Toho všeho ale násilník jen zneužíval.
Tento film následně přesvědčil i další sportovkyně, například skupinu vrcholových britských gymnastek, aby se svěřily se svými zkušenosti z tohoto tvrdého sportu, který často používá metody psychického a emocionálního týrání. Mimochodem Atletka A není jediným snímkem, který se pokusil tento skandál převést na filmové plátno. Zločiny Larryho Nassara se zabývá i dokument s názvem Cena zlata.
Zdroj: theguardian.com, imdb.com, netflix.com