Arctic: Ledové peklo. Výjimečný film, který i téměř beze slov vypovídá o mnohém

Neskutečná zima, sníh a jeden muž. Tak by se dal ve skutečnosti shrnout islandský film Arctic: Ledové peklo, drsný a zároveň krásný nevšední film režiséra Joa Pennyho s Madsem Mikkelsenem v hlavní roli. Film, ve kterém je oproti většině současných snímků mluveného slova jen pomálu. To z něj ale dělá mnohem zajímavější podívanou, než kdyby byl plný slov.

Kdo je Overgard?

Polární sněhová pustina, ve které zarostlý muž v červené bundě se znakem letectva odhrabává sníh. Když se pak záběr kamery oddálí, zjistíme proč. Na zemi se objeví nápis SOS. Snímek pak zachybuje každodenní těžkou realitu onoho muže. Pomocí nápisu na jeho bundě následně odhalujeme, že se jmenuje Overgard. Snaží se ulovit rybu, zachytit radarem pomoc a hlavně přežít. I když se postupně seznamujeme se všemi jeho denními rituály, protože právě pravidelný režim a denní program mu pomáhají přežívat, nevíme, jak se vlastně v polární pustině ocitl. Ano, jeho letadlo ztroskotalo, ale proč, kdy a jak zůstává tajemstvím.

Otázek film nabízí více než odpovědí

Většinou byste u podobných příběhů čekali, že vzhledem k tomu, že Overgard je v pustině zcela sám, alespoň po většinu filmu, a nemá tak komu o sobě vyprávět, využijí tvůrci tradiční metodu retrospektivních vzpomínek, pomocí kterých vám odhalí, kdo vlastně Overgard je i pozadí jeho ztroskotání. Nicméně při sledování Ledového pekla čekáte marně. Díky tomu tak o tomto muži přemýšlíte pouze na základě toho, jak se nové těžké životní situaci dokázal přizpůsobit. A za to si zaslouží obdiv.

Symbolické vyznění

Většina z nás by to v krutých podmínkách islandské polární krajiny již dávno vzdala. O tom, že to není jednoduché ani pro něj, mnohem více než potenciálně možná slova, vypovídá měnící se Overgardova tvář, na které se postupem doby zrcadlí veškeré fyzické i psychické utrpení. A možná právě tato ukázka lidské síly, vytrvalosti a touhy žít povyšuje film na jinou úroveň. Snímek vás totiž velmi nenuceným způsobem přiměje k přemýšlení se o životě i lidstvu jako takovém.

Zdroj: rogerebert.com, netflix.com, washingtonpost.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu