Na začátku 80. let se objevil jeden z prvních fantasy filmů, který diváky zavedl do jiné doby, jiné země a pomocí na tehdejší dobu nevídaných speciálních efektů jim nabídl akci, dobrodružství i bájná zvířata a nestvůry. Psal se rok 1981 a tímto filmem byl Souboj titánů. Během let se stal snímek kultovní klasikou, a před deseti lety se dokonce dočkal velkorozpočtového remaku, který ale moderním počítačovým efektům navzdory nedosahuje kouzla originálu.
Hlavní hvězda, i když ve filmu řekla jen jednu větu
Na mnoha původních plakátech k filmu se objevila herečka Ursula Andress. Tvůrci chtěli s její pomocí přitáhnout více diváků. V roli bohyně Afrodity přitom ve filmu pronesla jen jednu repliku. Film měl ale pro Ursulu Andress mnohem důležitější roli, při natáčení se seznámila s Harry Hamlinem v roli Persea, který se stal otcem jejího jediného dítěte Dimitriho Hamlina. Láska vzplána navzdory poměrně podstatnému věkovému rozdílu. Ursule Andress bylo v době natáčení už čtyřicet pět let, Harry v té době zrovna oslavil třicetiny.
Bubo měl být odpovědí Titánů na R2-D2
Po úspěchu Hvězdných válek a zejména popularitě malého kosmického servisního robota R2-D2 bylo rozhodnuto, že i v Souboji Titánů se objeví technika. Vznikla tak legendární mechanická sova Bubo.
Kraken ani Medúsa ve skutečnosti Titáni nejsou
Ve filmu Souboj Titánů je hlavním Titánem Kraken, kterému musí Perseus na konci filmu čelit. Kraken ale ve skutečnosti pochází z norské mytologie, jednalo se o bájného hlavonožce, který údajně potápěl celé lodě. V řecké mytologii se o něm vůbec nemluví. Dalším Titánem ve filmu je Medúsa. Ačkoli se Medúsa v řecké mytologii objevuje, Řekové ji nikdy nepovažovali za Titána.
Pekelný pes měl mít tři hlavy, dvě byly ale jednodušší na oživení
Další stvůrou ve filmu je Dioskilos, pekelný pes se dvěma hlavami. V řecké mytologii měli pekelní psi tři hlavy, ale animace třetí hlavy byla technicky náročná a realizace by zabrala příliš mnoho času. Tvůrci se tak rozhodli, že Dioskilos bude mít hlavy pouze dvě.
Harry Hamlin odmítl zabít Medúsu tak, jak po něm chtěl původní scénář
V původním scénáři byla hlava Medúsy sťata štítem, který po ní Perseus hodil. Tuto scénu, která ale byla v rozporu s řeckou mytologií, Harry Hamlin odmítl natočit a chtěl, aby scéna byla natočena podle skutečné řecké mytologie. Nakonec dosáhl svého a použil trik s odrazem Medúsy ve štítu, který Perseus nastavil jako zrcadlo a následně jí hlavu usekl.
Zdroj: ancientworldmagazine.com, imdb.com