Související
John Ronald Reuel Tolkien je právem považován za otce moderní hrdinské fantasy. Z jeho rozsáhlého díla je nejznámější trilogie Pán prstenů a Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky. Spisovatel, který stvořil fiktivní zemi Středozem, si s příběhem uměl neuvěřitelně pohrát. A tak není divu, že skvělé filmové zpracování režiséra Petera Jacksona dostálo stejného úspěchu. A když se zajedete podívat do Orlických hor, malý český Hobitín můžete vidět na vlastní oči.
Nejznámější fantasy příběh – je až neuvěřitelné, že je všechno fiktivní
Z románů i filmů o Středozemi šílel celý svět. A není divu – Tolkien si dokázal se všemi detaily bravurně poradit, až bychom skoro věřili, že Elfové, Hobiti a Skřeti skutečně existovali. Hobita přitom Tolkien psal jako pohádku jen pro své děti a nepočítal s tím, že by jeho smyšlený příběh mohl zajímat širší okruh lidí.
Jeden jeho bývalý student ho ale přesvědčil a tak své dílo vydal – a setkal se s nebývalým úspěchem. To ho inspirovalo v díle pokračovat a tak napsal Pána prstenů. A Středozem se tak dočkala skutečné bitvy mezi dobrem a zlem.
Filmové zpracování na zážitku neubralo
Knihy po celém světě hltali všichni – mladí, starší i děti. Tohle neuniklo ani bystrému oku filmařů a v roce 2001 měl premiéru první díl z trilogie Pána prstenů – Pán prstenů: Společenstvo prstenu. Film režiséra Petera Jacksona získal čtyři sošky Oscara a fanoušci z celého světa se už nemohli dočkat jeho pokračování. Dlouho ale nečekali a v roce 2002 spatřil světlo světa druhý díl této fantasy trilogie s názvem Pán prstenů: Dvě věže.
Film opět uspěl a tentokrát si odnesl dva Oscary. To nejlepší ale teprve přišlo za další rok s třetím a závěrečným dílem celé trilogie. Dočkali jsme se rozuzlení příběhu, dobro zvítězilo nad zlem a Pán prstenů: Návrat krále ovládl i Oscary, když proměnil všech svých jedenáct nominací. Po takovém úspěchu bylo jasné, že je třeba zfilmovat i úplně první příběh.
Jak to vlastně všechno začalo, totiž Tolkien napsal v díle Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky. Filmaři si název upravili, ale i tato trilogie se dočkala úspěchu, i když už ne tak velkého jako slavnější Pán prstenů.
Hobitín i tady u nás
Příběh obyvatelů Středozemě byl originální, postavy působily jako skutečné a všechno, co se díla týkalo, fanoušci hltali. I u nás má Pán Prstenů silnou fanouškovskou základnu, a když se zajedete podívat do Orlických hor do oblasti Šediviny, najdete tam na samotě Hobití vesničku, která vypadá skoro jako skutečná.
Místní nadšenec ji postavil vlastníma rukama a nechybí zde hobití domečky, ale i proslulá hospůdka u Zeleného draka, do které se můžete jít i podívat. Fantasy nadšenec Svatoslav Hofman, který Český Hobitín postavil, si vyhrál dokonale se všemi detaily, takže se tu skutečně budete cítit jako ve vesničce, kde bydlel Frodo Pytlík.
Fantasy příběh, který ožívá nejen v našich srdcích, na filmovém plátně nebo v knize. Vidět Hobitín na vlastní oči je opravdu zážitek.