Když v roce 2009 oblíbený scénárista a režisér Richard Curtis natočil snímek Piráti na vlnách, stal se z něj téměř ze dne na den hit. Komedie, která se odehrávala v polovině šedesátých let, pojednávala o lodi, ze které vysílalo populární rádio Rock. Na tuto loď je poslán „na převýchovu“ mladík Carl a právě díky němu se divák dozvídá, jak a proč rádio, které milovala celá Británie, fungovalo. Většina mladých diváků ale nepředpokládala, že film je inspirován skutečnými historickými událostmi.
Překvapivě konzervativní 60. léta
I v šedesátých letech, tedy v době legendárních Beatles, se totiž Británie stále ještě hudebně pohupovala spíše v rytmech zaniklého věku. S výjimkou jedné komerční televizní sítě patřily všechny rozhlasové vlny společnosti BBC, které se lidově říkalo „teta“. Už to je výstižným slovem pro to představit si styl hudby, kterou stanice upřednostňovaly. Jinými slovy rock and roll a další populární hudba se na anglických radiích téměř nehrála.
Pirátské rozhlasové stanice na moři
Pro skupinu vzpurných diskžokejů však tato omezení neznamenala překážku. Mnozí z nich se vydali tak na moře a usadili se na starých rybářských lodích, které původně kotvily u východního pobřeží Anglie. S nimi pak vyráželi na moře a odtud vysílali pořady postavené na „nelegálních“ melodiích kapel jako The Hollies, The Rolling Stones či The Dave Clark Five.
Richard Curtis byl teprve osmiletým chlapcem na prestižní internátní škole, když poprvé uslyšel toto „pirátské“ vysílání. To mu, jak později uvedl, změnilo život. Přes den nesměli rádio poslouchat, v noci ale schovávali s ostatními spolužáky rádio pod peřinou a objevovali, co to znamená opravdová hudba.
Britská hudba převzatá z Ameriky
Umístění rozhlasového vysílání mimo pobřeží bylo velmi strategické. Jednalo se totiž o mezinárodní vody, které byly mimo dosah britských zákonů a úřadů. Když začaly v polovině 60. let vysílat, odhaduje se, že jejich signál se dostal přibližně k polovině tehdejší britské populace. Ta přitom do té doby mohla z radiových stanic BBC poslouchat jen šest hodin „pop music“ týdně. Playlisty pirátských stanic byly přitom z velké části převzaty z amerických stanic, kterým v šedesátých letech paradoxně dominovaly především britské kapely. Radio Caroline, které vysílalo z lodi Mi Amigo a stalo se největší inspirací pro snímek Piráti na vlnách, bylo jednou z nejoblíbenějších pirátských stanic.
Zdroj: screendaily.com, slate.com