Snímek se zajímavým názvem Láska je košer je režijním debutem režisérky Shirel Peleg. Ta se sice narodila ve Venezuele, ale vyrostla v Izraeli a žije v Německu. Na první pohled je to roztomilá romantická komedie o dvou mladých dívkách, Izraelce a Němce, které se chystají vzít. Jenže to je jen jedna z mnoha vrstev tohoto nevšedního filmu. Ještě zajímavější je směs vztahů a problémů, které jsou do filmu vpleteny.
Problém holocaustu
Izraelka Shira a Němka Marie nemají společné soužití zcela jednoduché, žijí totiž v Izraeli, a tak čelí diskriminaci homosexuálů ze strany izraelských konzervativců. To ale není nic ve srovnání s tím, jak jejich vztah může ohrozit minulost a historický křivda v souvislosti s událostmi, které si většina z nás pamatuje jen ze školy. Marie je kvůli tomu, že je nežidovská Němka, některými Shirinými příbuznými považována za biologicky podobnou nacistům z druhé světové války.
Izraelsko-palestinské napětí
K Širině překvapení totiž její obvykle vstřícná a tolerantní rodina není příliš nadšená tím, že její snoubenka je Němka. Už vůbec není nadšená její babička Berta, která kdysi přežila holocaust. Babička navíc sama do příběhu vnáší i další politický námět, konkrétně izraelsko-politické vztahy poté, co se tajně zapletla se svým palestinským arabským sousedem Ibrahimem.
Tak trochu jiná romantická komedie
Když se nad filmem po jeho zhlédnutí zamyslíte, zjistíte, že na jednu stranu je ušitý přesně podle stejné šablony jako naprostá většina romantických komedií, tedy láska, problémy, rozchod, usmíření. Jen to vše se neodehrává mezi párem heterosexuálním, jak jsme obvykle zvyklí, ale lesbickým, a kromě tohoto, pro některé již dost odvážného tématu, je snímek navíc obohacen rovněž o mezigenerační trauma, střed kultur, náboženství a geopolitiku. Na jednu stranu se pobavíte, na druhou stranu ve vás film jistě vyvolá řadu myšlenek.
Zdroj: ukfilmreview.co.uk, imdb.com, hbogo.cz