Pamatuje si ještě ekonomickou krizi, která v roce 2008 zasáhla celý svět? Pokud chcete vědět, jak to všechno začalo či že existovali lidé, kteří tuto krizi předpovídali, varovali před ní a následně na ní vydělali obrovské peníze, nenechte si ujít snímek s názvem Sázka na nejistotu. Film vznikl na základě literární předlohy Michaela Lewise. Na rozdíl od knihy ale nemusíte být odborníky z oboru ekonomie a financí, abyste se ve filmu neztratili.
Ekonomie pro laiky
Režisér Adam McKay totiž veškeré ekonomické pojmy a mechanismy podává velmi srozumitelným a často i zábavným způsobem. Pro laickou veřejnost je totiž v několika slovech a s příklady z každodenního života objasňuje vtipnými vsuvkami. Srozumitelnosti napomáhá i hlas vypravěče či titulky, které objasňují jména a funkce jednotlivých postav, se kterými se během snímku diváci setkávají.
Sofistikovanost v každém detailu
Geniální scénář, mimochodem jednotlivé skupiny finančníků, kteří tak zvaně prohlédly, se ve filmu nikdy nepotkají, ale příběhy všech celkově přispívají k tomu, aby divák pochopil celý systém a problém. To vše navíc doplněno o zajímavý střih, kameru i skvělé herecké výkony hlavních hrdinů, především Christiana Balea, Ryana Goslinga, Steva Carella a Brada Pitta, přispívají k tomu, že snímek vás opravdu v mnohém dostane.
Za vše mohly hypotéky a následná spirála
Vraťte se tedy na chvíli do prvního desetiletí nového milénia, do doby, kdy se na první pohled zdá, že světová ekonomika vzkvétá a jsou před námi roky blahobytu. To vše je ale jen „bublina“ a zdání. A našli se schopní lidé, kteří to viděli a věděli, že se blíží katastrofa. Wall Street a potažmo celá americká ekonomika totiž byly založeny na hypotékách. Jenže tyto hypotéky ve velké většině vlastní lidé, kteří je nesplácí, na banky to ale zdá se nemá žádný dopad…
Hlavní aktéři, kterým došlo, jak celý systém funguje, tak začali investovat opačným způsobem, že se celý systém zhroutí. Banky jejich strategii nechápaly či nechtěly pochopit, a když pak celý systém skutečně zkolaboval, musely jim vyplatit obrovské finanční prostředky. Krize, která tak znamenala pro mnoho lidí nejen v Americe, ale následně samozřejmě po celém světě, katastrofu, pro tyto „předvídavé“ znamenala výhru.
Zdroj: nytimes.com, investopedia.com