James Bond, pravděpodobně nejznámější agent všech dob s číslem 007. V knižní podobě poprvé ožil v roce 1952, kdy tuto fiktivní postavu Ian Fleming poprvé představil ve svém románu Casino Royale. Na filmovém plátně se agent poprvé objevil o deset let později ve snímku Dr.No. Prvním filmovým představitelem Jamese Bonda byl šarmantní herec Sean Connery. Od té doby vzniklo celkem dvacet pět filmů a agenta 007 ztvárnilo šest různých herců. V devadesátých letech role patřila anglickému herci Pierci Brosnanovi. Nejoceňovanějším snímkem, ve kterém se v roli Jamese Bonda představil, je i po letech Zítřek nikdy neumírá z roku 1997.
Český pilot jako James Bond
Vzhledem k tomu, že jde již o téměř čtvrt století starý snímek, je více než pravděpodobné, že jste film, ve kterém se James Bond snaží zabránit mediálnímu magnátovi Eliotu Carverovi ve válce mezi Velkou Británií a Čínou, již několikrát viděli. Pojďme si proto říci o filmu několik zajímavostí, kterých jste si při sledování možná nevšimli a které stojí za zmínku. Jednou z nich je zcela určitě to, že svou roli ve filmu sehrála i společnost Aero Vodochody, od které si produkce zapůjčila letouny L-39ZA včetně personálu. Letadla sloužila k natáčení létání v horách i vzdušných soubojů. Místo Pierce Brosnana tak v kabině ve skutečnosti seděl český pilot Ladislav Šnýdr.
V hlavní roli product placement
Bondovky patří mezi ty filmy, ve kterých oku bystrého diváka neunikne množství skryté reklamy. Zítřek nikdy neumírá je toho zářným příkladem, šlo dokonce o první snímek, který byl celý natočen na základě příjmů z reklam. Ty dosáhly úctyhodné částky sto milionů dolarů. Ve filmu tak můžete vidět produkty rozmanitých světových značek, jako jsou BMW, L’Oréal, Ericsson, Omega, Dunhill, Smirnoff či Heineken. Mimochodem během natáčení bylo zničeno hned patnáct vozů BMW 750 a Ericsson JB988 byl první mobilní telefon, který James Bond používal.
Vietnam je ve skutečnosti Thajsko
Další skutečnost, které si pozorný divák mohl v jedné scéně všimnout, je, že když se agent 007 pokouší psát na čínském počítači, je k němu připojena obyčejná klávesnice. Čínština má ale několik tisíc znaků, které by klasická klávesnice nikdy nemohla pokrýt. Film byl natáčen v Anglii, Francii, Německu, Mexiku, USA a v Thajsku. Do Thajska se tvůrci přesunuli poté, co jim vietnamské úřady nedaly povolení k natáčení na jejich území.
I na jednom písmenku záleží
Poslední zajímavost se vztahuje k názvu filmu jako takového. Původně se totiž měl jmenovat Zítřek nikdy nelže neboli Tomorrow Never Lies. Slovo Tomorrow odkazuje na název Carverových novin. Údajně ale došlo k chybě při čtení faxu s tímto názvem a kdosi jej přepsal na Tomorrow Never Dies tedy Zítřek nikdy neumírá. Tento název již snímku zůstal.
Zdroj: 007.info, warpedfactor.com