Střípky ženy. Působivý metaforický název, který už sám o sobě poodkrývá děj nového kanadského filmu, který je ke zhlédnutí na platformě Netflix. Po obrovské osobní tragédii spojené se smrtí novorozeného dítěte při domácím porodu se totiž život hlavní postavy jménem Martha i ona sama opravdu roztříští na střípky. Podaří se jí svůj život zase poskládat zpátky?
Nepovedený domácí porod
Zápletka filmu je velmi emocionálně náročná. Při domácím porodu Martha přijde o svou malou dcerku. V jednom okamžiku se jí tak zhroutí celý život. Samotný dramatický porod tvoří jeden záběr bez jediného střihu a trvá více než dvacet minut. Divák je vtažen do děje hned od začátku filmu, od prvních kontrakcí, kdy vše vypadá zcela v pořádku, až po zdrcující smrt miminka. Po první půl hodině filmu je tak divák sám stejně vyčerpán a ochromen jako sama protagonistka.
Protagonistka na vás přenese své emoce
Tím ale pak bolest Marthy samozřejmě nekončí, naopak postupuje dál, celým jejím životem. Prostřednictvím oka kamery tak divák sleduje následující týdny a měsíce, ve kterých Martha pochybuje nad sebou samou, svým vztahem k rodině a zároveň se rozhoduje, zda zažalovat či nezažalovat porodní asistentku, který jí u porodu asistovala. Skvělý scénář, kameru a režii filmu doplňuje mistrovský herecký výkon hlavní představitelky v podání Vanessy Kirby. Všechny emoční stavy od počátečního šoku přes smutek a hněv až po určité smíření hraje naprosto přirozeně.
Sonda do poničené duše
Většina z nás si dříve či později v životě projde určitým utrpením. Nemusí se jednat nutně o ztrátu dítěte, film je jakousi psychologickou sondou do zničené lidské duše obecně. Nenabízí žádný návod na to, jak se s daným utrpením vyrovnat, jen celý proces sleduje. Nehodnotí, neradí, nekritizuje, o to je ale výsledné působení snímku silnější.
Zdroj: theguardian.com, netflix.com