Slovenský snímek Rudý kapitán byl natočený podle knihy Dominika Dána. Příběh vypráví o právě vykopané mrtvole roku 1992, těsně před rozdělením Československa. Na velmi znetvořené mrtvole jsou jasné známky mučení, za což zřetelně podle důkazů může StB.
Nastává hledání ztraceného spisu, díky kterému StB dokázala i v církvi neuvěřitelné kroky. Podle všeho ale kriminalista Kauz není jediný, kdo skutečného viníka hledá.
Pro autenticitu doby se zanechal i slovenský jazyk
V některých z kin byl tento film představen výhradně s českým dabingem. Jiná kina se však rozhodla, že pro zachování autenticity doby v příběhu nechají celý film v původním československém znění. Díky tomu se divák lépe dostane do celého děje.
Některé scény jsou natočené v Čechách
Snímek Rudý kapitán je výsledkem spolupráce Slovenska, České republiky a Polska. Těsně za polovinou filmu můžete vidět například scénu z vlakového nádraží. Toto vlakové nádraží se nachází v Čechách – ve městě Teplice. Další z lokací, která má působit jako bratislavská železniční stanice, je stanice v Berouně.
Herci brali své role velmi vážně
Ve filmu můžete vidět skvělý herecký výkon Oldřicha Kaisera, který se na svou roli připravoval pět týdnů předem tréninkem bojového sportu Systema. Výborným ztvárněním role překvapil také Ladislav Chudík. Svůj úplně poslední filmový počin si odehrál i známý mim a herec Boris Hybner, který měsíc po uvedení filmu do kin zemřel.
Pro autenticitu doby filmaři použili několik triků
Aby byl zachován styl devadesátých let, kdy se příběh odehrává, muselo být v ulicích a venkovních lokacích použito několik filmových triků. Pro natáčení bylo použito také několik dobových vozů. Ty si skupina filmařů vypůjčila v Muzeu socialistických vozů ve Velkých Hamrech.
Film Rudý kapitán je zajímavým snímkem pro skvělé herecké obsazení i záhadností kriminálního zločinu.
Zdroj: ceskatelevize.cz, csfd.cz