V sobotu se stal jedním z vítězů ankety Český lev, včera ho mohli poprvé zhlédnout i televizní diváci. O čem je řeč? O velmi diskutovaném dokumentárním filmu V síti. Metaforický název v sobě ukrývá prostředí i hlavní téma snímku. Internet a past. Na koho ji tvůrci nalíčili, jak a proč, je obsahem samotného dokumentu.
Rafinovaná mystifikace s reálnými následky
Pokud jste si včera film nenechali ujít, pravděpodobně se vám neusínalo zrovna nejlépe. Především pokud máte děti. Tak sugestivní a emocionálně silný tento snímek je. Dokument Barbory Chalupové a Víta Klusáka vznikl jako určitý sociální pokus, jeho cílem bylo odhalit „sexuální predátory“, kteří prostřednictvím Internetu vyhledávají a zneužívají své oběti. A to ne jen tak ledajaké oběti, ale malé dvanáctileté holčičky… Snímek má tak již několik měsíců svou dohru i v reálném životě. Policie se již pachateli trestních činů aktivně zabývá.
Divák je očitým svědkem všeho…
Struktura samotného snímku je velmi sofistikovaná. V úvodní části se divák stane nejprve účastníkem přípravné fáze projektu. Sledujeme tak například konkurz, jehož prostřednictvím se tvůrci snažili najít herečky, které by svým vzhledem, hlasem i vystupováním mohly realisticky ztvárnit dvanáctileté dívky. Dále se divák stává svědkem přípravy dívčích pokojíčků se všemi „rekvizitami“, které mají na pachatele působit tak, aby nepochyboval o tom, že je v kontaktu se skutečnou náctiletou dívkou, až po vytváření falešných uživatelských profilů na různých sociálních sítích, kde lze dívky snadno kontaktovat, a chytit se tak do „pasti“.
Pachatelem může být i váš soused
V další fázi je pak divák zcela šokován zjištěním, že během necelých dvou týdnů dívky kontaktovalo dva a půl tisíce potenciálních „sexuálních predátorů“. Vzhledem k tomuto obrovskému číslu se tak museli tvůrci následně věnovat jen části z nich. Z praktických důvodů nebylo možné udržovat kontakt se všemi. Dalším překvapením je, že většina těchto mužů působí na první pohled poměrně normálně. Není se proto čemu divit, že jejich okolí často o jejich činnosti nemá dlouhou dobu žádné tušení. Překvapivě rozmanitý je i věk mužů, jejich sociální postavení či vzdělání.
Následně se divák stává účastníkem různých forem komunikace a strategií, kteří jednotliví muži používají, od postupných „trpělivějších“ až po velmi kruté a vyděračské. Vše v přímém přenosu. Nedílnou součástí dokumentu jsou také záběry na členy štábu během natáčení, které jsou důkazem, že často ani oni sami netušili, s čím se setkají a jakou sílu to vše bude mít.
Otevře dokument společnosti konečně oči?
Film je mířen nejen na rodiče, kteří si často neuvědomují, jak velké nebezpečí na jejich děti na internetu číhá, ale také na širokou veřejnost obecně. O zneužívání dětí na internetu se sice obecně ví, ale zároveň se o něm veřejně téměř nemluví. Jedná se stále o tabuizované téma. Bylo by proto dobře, kdy dokument vyvolal podobnou celospolečenskou debatu, jako před několika lety snímek Šmejdi.
Zdroje: csfd.cz, ceskatelevize.cz