V zimních měsících tráví mnoho lidí většinu svého volného času doma, čemuž v poslední době navíc napomáhají také nejrůznější opatření ve spojitosti s pandemií koronaviru. V mnoha domácnostech tak přibyl nový „člen“ – Netflix. Online platforma, díky které máte k dispozici obrovskou nabídku rozmanitých filmů a seriálů. Nevíte, co si z nekonečné nabídky vybrat? Pokud patříte mezi příznivce britské královské rodiny, seriál Koruna je tou správnou volbou.
Kolik řad bude seriál mít?
Koruna, v originálu The Crown, patří na Netflixu již několik let k nejoblíbenějším historickým seriálům. Prostřednictvím životů členů královské rodiny originálním způsobem mapuje britské dějiny druhé poloviny dvacátého století. V současné době můžete zhlédnout první čtyři série, plánovaných jich je celkem šest. I když scenárista seriálu Peter Morgan v loňském roce chvíli uvažoval o tom, že pátá série by mohla být poslední. Svůj názor ale nakonec přehodnotil. Natáčení páté série by mělo začít letos v červnu.
Do jaké míry je seriál objektivní?
Seriál začíná svatbou budoucí královny Alžběty II. s princem Philipem v roce 1947. Následný rodinný život jednotlivých členů královské rodiny se prolíná s důležitými politickými a společenskými událostmi. Kromě členů královské rodiny jsou tak dalšími důležitými postavami rovněž jednotliví premiéři Velké Británie, od Winstona Churchilla až po Margaret Thatcherovou. Prozatím poslední čtvrtá série končí začátkem devadesátých let, tedy v době, kdy začíná být jasné, že manželství prince Charlese a princezny Diany je v troskách. Právě kvůli zaměření se vztah mezi Charlesem a Dianou se poslední série ocitla pod drobnohledem, neboť zatímco princ je popsán jako chladný a necitlivý, jeho manželka je vylíčena pouze jako nevinná oběť.
Netflix versus britská vláda
Královská rodina sama se o seriálu nikterak veřejně nevyjadřuje, spekuluje se ale, že především mladší členové, například princ Harry s manželkou Meghan či princezna Eugenie, seriál sledují. Korunu ale pravděpodobně pozorně sledují britské politické špičky. Alespoň tak se dá interpretovat nevšední krok, který na konci loňského roku udělal ministr kultury Oliver Dowden. Požádal totiž společnost Netflix, aby na začátku každého dílu diváky výslovně upozornila na to, že se jedná o fikci. Svou žádost ministr zdůvodnil tím, že především mladá generace by se mohla mylně domnívat, že jde o pravdivé zobrazení událostí. Netflix ale žádost rázně odmítl. Do jaké míry se budete na seriál dívat jako na fikci a do jaké míry jako na skutečnost, záleží jen na vás. Ať už se ale přikloníte na jakoukoli stranu, skvělé herecké výkony, dokonalé kostýmy a působivé prostředí, vás v každém díle přenesou tak trochu do jiného světa.
Zdroj: imdb.com, hollywoodreporter.com