Kdo by neznal nesmrtelný, původně komiksový příběh o jedné Galské vesnici, která odolává mnohanásobné přesile díky kouzelnému nápoji. Režisér Claude Zidi natočil v roce 1999 filmovou verzi tohoto slavného komiksu, která pobaví malé i velké.
Obelix musel být velký
Výborný a uznávaný francouzský herec Gérard Depardieu se ujal role mohutného Obelixe – a vůbec mu nevadilo ani to, že kvůli roli musel přibrat dvacet kilogramů. Dokonce si tento úkol pochvaloval, protože je velkým milovníkem dobrého jídla, neměl s přibíráním tedy žádné velké potíže.
Na natáčení pod vlivem
Jednou se na natáčení do ateliérů vydal Gérard Depardieu na své motorce, po cestě měl však znenadání nehodu. Když se začala nehoda vyšetřovat, přišlo se na to, že fenomenální herec měl v krvi velké množství alkoholu, a tak měl zaděláno na nemalý problém. Byl z toho nejen zákaz řízení na patnáct měsíců, ale i celé natáčení se po incidentu zdrželo na šest týdnů.
Jak se hledali pavouci
Součástí natáčení snímku se stali i živí aligátoři a celá stovka pavouků. Natáčení s takovými zvířátky není jednoduché, ale aligátoři alespoň neutíkají a neschovávají se. Pavouci se pro jistotu každý večer přepočítávali, aby se nestalo, že způsobí nechtěnou paniku. Režisér ovšem přiznal, že nic nepomohlo a každý večer nějaký ten pavouček přeci jen chyběl.
Pro bezpečnost herců a celého štábu bylo ale učiněno ještě jedno opatření. Všichni pavouci měli znehybněná kusadla za pomoci vosku.
Úspěch pro francouzskou kinematografii
Film se stal ve své době nejdražším snímkem v celé historii francouzské kinematografie. Úspěchy však slavil po celém světě – a dnes je z něj naprostá klasika. Překonat první díl ale dokázal ten druhý z roku 2002 s názvem Asterix a Obelix: Mise Kleopatra.
Stejnojmenná komiksová předloha spatřila světlo světa již v roce 1959. Od té doby se uvažovalo pouze dvakrát o tom, že by se mohl komiks převést na obrazovky se živými herci, ale nikdy to úplně nevyšlo. Dokonce o projektu uvažoval i Louis de Funés, který si chtěl zahrát roli Asterixe, ovšem bez knírku – a to by stejně nebylo ono.
Jména Galů jsou složitá a těžko vyslovitelná. Obsahují totiž slovní hříčky a také v sobě ukrývají charaktery postav. Často jsou složená i z více slov – a na tom by si jeden jazyk vylámal.
Zdroje: asterix.fandom.com