Po mnoha letech, kdy se v Americe netočily žádné westerny, se v polovině 90. let téměř z ničeho nic objevil Maverick. Úsměvný western, na němž bylo sympatické už to, že nikterak necítil potřebu ospravedlňovat svou existenci. Choval se tak, jako kdyby být westernem, byla na konci 20. století ta nejpřirozenější věc na světě.
Film vs. seriál
Film je samozřejmě inspirován stejnojmenným televizním seriálem z přelomu padesátých a šedesátých let s Jamesem Garnerem v hlavní roli. Hrál zde charismatického hazardního hráče, jenž raději okouzloval a podváděl lidi, než aby je střílel, ačkoli byl schopen skvěle zacházet se zbraní, když to bylo nevyhnutelné. Snímek nevyžaduje, abyste někdy viděli seriálového Mavericka, příběh si můžete užít i tak. I když na konci filmu je zvrat, který se vám bude líbit více, pokud jste byli fanoušky seriálu.
Kvalitní herecké obsazení
James Garner se vrátil i do filmové verze, kde ztvárnil šerifa Zanea Coopera, roli Breta Mavericka přenechal Melu Gibsonovi. Mimochodem jméno Zane Cooper bylo vytvořeno tak, aby bylo poctou slavnému spisovateli westernů Zane Greyovi a herci Garymu Cooperovi.
Jedním z pozitiv snímku je zcela jistě to, že Gibson dokázal bez jakýchkoli problémů hrát scény po boku muže, který postavu vytvořil, a vyvolat téměř stejný efekt. Třetí hvězdou je Jodie Fosterová v roli sexy hráčky pokeru Annabelle Bransfordové. Do role Annabelle byly původně zvažovány další slavné herečky 90. let, například Julia Roberts, Meg Ryan a Michelle Pfeiffer.
Zápletka
V úvodu filmu se Maverick zoufale snaží získat 5 000 dolarů, aby mohl financovat svou účast na proslulém pokerovém turnaji Tří řek. Není to ale vůbec snadné, protože se ocitá ve hře s hráči, jako je Angel, který rád střílí lidi, kteří vyhrají jeho peníze, nebo Commodore Duvall, který podvádí lidi déle a lépe, než Maverick kdy může doufat.
Scénář a režie
Autorem scénáře je William Goldman, který pro Paula Newmana a Roberta Redforda napsal film Butch Cassidy a Sundance Kid, ale jeho duch je spíše poplatný další Newmanově a Redfordově spolupráci, filmu Podraz. Jak jeden podvod následuje za druhým, dochází vám, že nic není takové, jak se zdá, jedno odhalení demaskuje druhé. Nemusíte vědět nic o pokeru, abyste uhodli, že i mimo stůl všichni v Maverickovi neustále blafují.
Richard Donner před natáčením Mavericka spolupracoval s Melem Gibsonem již třikrát na filmech Smrtonosná zbraň a zde zvolil podobný přístup. Stejně jako je Smrtonosná zbraň akčním filmem, který se vysmívá akčním filmům, i Maverick využívá a podkopává mnohá westernová klišé, od přestřelek přes válkou zmítané indiány až po zběsile ujíždějící dostavníky a hrdiny visící z útesů.
Zdroj: moviefone.com, imdb.com