Když byla v roce 1993 do kin uvedena legendární komedie Kokosy na sněhu, sklidila velký úspěch u diváků po celém světě. Film byl volně inspirován skutečným jamajským bobovým týmem, který se v roce 1988 účastnil zimních olympijských her v Calgary. Pojďme si tento snímek připomenout několika méně známými fakty.
Slavní neměli o roli bobistů zájem
Když společnost Disney začala uvažovat o natočení filmu Kokosy na sněhu, chtěla, aby ve filmu hráli známí herci. Původně tak Derice, Sanku, Yula a Juniora měli hrát Denzel Washington, Eddie Murphy, Wesley Snipes a Marlon Wayans. Žádný z herců ale neměl o roli zájem.
Poslední role Johna Candyho
Poté, co Disney přišel o velké hvězdy, které chtěl do filmu obsadit, se mu podařilo získat „alespoň“ Johna Candyho pro roli trenéra a mentora týmu Irvinga Blitzera. Bohužel se Kokosy na sněhu staly posledním filmem, který herec před svou smrtí v roce 1994 dotočil. V době své smrti sice ještě natáčel film Přepadení na východě, který ale nedokončil.
Ve skutečnosti byli jamajští bobisté ostatními velmi dobře přijati
Na olympiádě byli jamajští bobisté ostatními zúčastněnými zeměmi velmi vřele přijati. Jeden z týmů dokonce Jamajce půjčil náhradní saně, aby se mohli kvalifikovat. Mimochodem v Calgary kromě Jamajky startovaly i další týmy z exotických zemí, například z Mexika nebo Nizozemských Antil.
Herec Doug E. Doug má stále vajíčko pro štěstí
Pamatujete si na Sankovo žluté vajíčko pro štěstí, které nosil stále s sebou? Samozřejmě, že se nejednalo o skutečné vajíčko, ale gumovou repliku. Před nedávnem se herec Doug E. Doug, který hrál Sanka, přiznal, že ono falešné vejce dodnes vlastní.
Původní název zněl Blue Maaga
Filmový scénář prošel poměrně velkým vývojem, původně měl být snímek mnohem více dramatem než komedií. Jiný byl i původně zvažovaný název, „Blue Maaga“, přičemž „Maaga“ je jamajský slangový výraz pro „hubený“.
Lewis Hamilton je velkým fanouškem filmu
Britský pilot Formule 1 Lewis Hamilton několikrát uvedl, že Kokosy na sněhu patří k jeho nejoblíbenějším filmům. Důvodem jsou podobnosti mezi filmem a zvraty v jeho kariéře.
Ústřední píseň se stala obrovským hitem
Coververze písně I Can See Clearly Now v podání Jimmyho Cliffa se dostala na přední příčky hitparád v mnoha zemích světa. Originál písně pochází od Johnnyho Nashe z roku 1972.
Zdroj: eightieskids.com