Pes baskervilský: Věděli jste, že slavný detektiv vděčí za své jméno kriketu a že je nejčastěji zfilmovanou fiktivní postavou?

Pes baskervilský je bezesporu nejznámějším románem, ve kterém Sherlock Holmes vystupuje. Nejslavnějšího detektiva světa ke konci devatenáctého století vytvořil britský spisovatel Arhur Conan Doyle. To, jak vypadá a jakou metodu k řešení svých případů používá, si pamatujeme ze školy. Pojďme si ale o tomto detektivovi a jeho autorovi říct několik zajímavostí, které jste pravděpodobně dodnes neznali.

Slavný detektiv měl mít původně jiné jméno

Sherlock Holmes se měl původně jmenovat Sherrinford. Jméno bylo později změněno na Sherlock, pravděpodobně kvůli jednomu hráči kriketu, který se takto jmenoval. Arthur Conan Doyle byl totiž velkým fanouškem kriketu a jméno „Sherlock“ mu svou nevšedností utkvělo v paměti. Doyle byl nejen příznivcem, ale také aktivním hráčem této typické anglické hry. V letech 1899-1907 odehrál deset zápasů první třídy za Marylebone Cricket Club, což je opět velmi příhodné, neboť slavná Baker Street, kde Sherlock Holmes bydlí, se rovněž nachází v londýnské čtvrti Marylebone.

První román o Sherlocku Holmesovi byl tak trochu propadák

Slavný detektiv debutoval v románu Studie v šarlatové (1887), který sedmadvacetiletý Doyle napsal za pouhé tři týdny. Doyle se nechal inspirovat svým učitelem na univerzitě v Edinburghu, doktorem Josephem Bellem, který dokázal diagnostikovat pacienty pouhým pohledem, když vešli do jeho ordinace. Doyle knihu napsal v době, kdy vedl v Portsmouthu lékařskou ordinaci a potýkal se s problémy. Román byl odmítnut mnoha nakladateli a nakonec vyšel pouze v časopise. O rok později sice vyšel i knižně, ale neprodával se dobře a brzy se na něj zapomnělo.

Sherlock Holmes a Dorian Gray

Jednou z mála osob, které první román obdivovaly, byl redaktor Joseph Stoddart, který redigoval měsíčník Lippincott’s Monthly Magazine. Ten Doyla na večeři v roce 1889 přesvědčil, aby napsal druhý román se stejným detektivem pro seriálové vydání v tomto časopise. Oscar Wilde, který byl na večeři také přítomen, následně souhlasil, že i on pro časopis napíše román. Výsledkem byl jeho jediný román Obraz Doriana Graye.

Sherlock Holmes ve filmu

Podle webu IMDb se Sherlock Holmes od nástupu kinematografie na konci devatenáctého století objevil ve 226 filmech a ztvárnily ho desítky různých herců. To z něj činí nejčastěji zfilmovanou fiktivní postavu. Není proto divu, že popularita tohoto detektiva inspirovala i řadu dalších spisovatelů k vytvoření nejrůznějších Holmesových konkurentů. Pro upřesnění se vyplatí dodat, že se jedná o nejčastěji zfilmovanou fiktivní lidskou postavu, častěji než Holmes, 239krát, byla totiž zfilmována postava Drákuly.

Muzeum Sherlocka Holmese je i není na adrese 221B Baker Street

Ačkoli muzeum v Londýně nese oficiální adresu „221B“,  v souladu se slavnou adresou z příběhů, budova muzea leží mezi ulicemi 237 a 241 Baker Street, takže fyzicky – i když ne oficiálně – se nachází na čísle 239.

Arthur Conan Doyle „není“ jen Sherlock Holmes

Doyle nebyl jen spisovatelem, působil rovněž jako válečný zpravodaj a byl aktivní též v politice. Kandidoval do parlamentu, prosazoval právo na odvolání v případech protiprávně odsouzených, vystupoval proti nelidským podmínkám v belgickém Kongu. Za svou novinářskou činnost v průběhu druhé búrské války získal rytířský titul a v neposlední řadě prosazoval vybudování tunelu pod Lamanšským průlivem. Kromě detektivek psal i historické romány, kterých si cenil mnohem více. Velkým fanouškem jeho historických románů byl také Winston Churchill.

Zdroj: interestingliterature.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu