V roce 1977 byl dvaadvacetiletý Billy Milligan zatčen za znásilnění tří žen v kampusu na univerzitě v Ohiu a předchozí loupež. Za tyto zločiny byl uvězněn a byli mu přiděleni veřejní obhájci. Během psychiatrického vyšetření však Milligan odhalil, že žádné zločiny nespáchal, to Ragen ukradl peníze a Adalana ženy znásilnila. Pokračující vyšetření prokázala tak zvanou disociativní poruchu identity. Ta se projevuje tím, že v jednom těle jakoby žije více jedinců, kteří se o „nadvládu“ nad tělem různě střídají. V roce 1978 byl tak Milligan shledán nevinným z důvodu nepříčetnosti. Nový dokumentární seriál společnosti Netflix diváky blíže seznamuje s tímto kdysi velmi mediálně sledovaným případem.
Disociativní porucha identity
Milliganův proces byl prvním, v němž byl obžalovaný shledán nevinným z důvodu nepříčetnosti na základě mnohočetné poruchy osobnosti. Podle lékařů způsobilo těžké fyzické a sexuální zneužívání, které Billymu v dětství způsobil jeho nevlastní otec Chalmer Milligan, rozštěpení jeho osobnosti na deset, později bylo zjištěno, že dokonce na dvacet čtyři oddělených osobností. Ty měly jen malé povědomí o jednání ostatních. U soudu a v dokumentárním seriálu Milliganova matka, sestra a bratr potvrdili zneužívání Billyho ze strany Chalmera Milligana, i když on veškerá obvinění proti němu vždy popíral.
Útěk z léčebny
Dokument sleduje osm bouřlivých let ústavní péče ve věznicích a psychiatrických léčebnách, které následovaly po procesu s Billym Milliganem, až po jeho útěk z psychiatrické léčebny 4. července 1986. Během této doby si podle seriálu Milligan opatřil falešné doklady na jméno Christopher Carr a usadil se v Bellinghamu ve státě Washington. Když se v září 1986 ztratil Milliganův spolubydlící Michael Madden, Milligan opustil stát a brzy poté byl dopaden policií na Floridě.
Za zmizení Michaela Maddena nebyl nikdy nikdo odsouzen, ale v Milliganově bytě se našlo mnoho jeho věcí. Po zatčení byl Milligan převezen zpět do léčebny. V roce 1988, poté co nezávislý psychiatr dospěl k závěru, že Milligan není pro společnost nebezpečný, byl propuštěn. Po několika letech strávených v Los Angeles a Las Vegas se Milligan nakonec přestěhoval zpět do města Columbus v Ohiu. Tam strávil zbytek života malováním, dokud v roce 2014 ve věku 59 let nezemřel na rakovinu.
Prokázání poruchy je velmi obtížné
Billy Milligan strávil většinu svého života v centru vysoce medializovaného a zkoumaného případu, který často nebral ohled na životy jeho obětí a pozůstalých na úkor veřejného zájmu o Milliganovu mysl. Disociativní porucha identity je dodnes mezi psychiatry kontroverzní diagnózou.
Psychiatrička Dorothy Otnow Lewisová, která se na tuto poruchu specializuje, v seriálu uvádí, že v dnešní době, více než čtyřicet let po Milliganově procesu, vyžaduje použití disociativní poruchy osobnosti jako obhajoby u soudu speciální důkazy. Stále totiž neexistuje magnetická rezonance nebo jiná technologie, která by dokázala její existenci. Někteří se tak dodnes domnívají, že Milligan byl pouze působivý podvodník.
Zdroj: netflix.com, oxygen.com, latimes.com