Ztracený svět: Jurský park: V čem navázal na úspěch prvního filmu a v čem naopak zklamal?

Ve filmovém průmyslu má série Jurský park poněkud rozporuplnou bilanci. Pokud se podíváme na celkové přijetí od kritiky i diváků, pouze dva ze všech filmů byly přijaty všeobecně pozitivně. Jedním je samozřejmě první Jurský park z roku 1993, který je dnes považován jednu z klasik Stevena Spielberga, a poté až čtvrtý díl s názvem Jurský svět. Druhý díl Ztracený svět: Jurský park se dočkal poměrně příznivého přijetí u diváků, ale u kritiky již ne. Co se ve filmu povedlo a co méně?

Působivé vizuální efekty

Když se mluví o vizuální stránce jakéhokoli filmu série Jurský park, klade se samozřejmě velký důraz na speciální efekty použité k vytvoření dinosaurů. Původní klasika z roku 1993 využila kombinaci CGI a animatroniky v takové kombinaci a rovnováze, že díky tomu efekty vypadají velmi realisticky i v dnešní době. Ztracený svět: Jurský park se pak více zaměřil na CGI, stále ale ztvárnil dinosaury na plátně tak, aby vypadali skvěle.

Úžasné prostředí

Vizualizovat si scény a prostředí v hlavě na základě četby knihy má své výhody, pokud vám je autor dokáže dostatečně barvitě popsat prostřednictvím textu, což Michael Crichton ve svých románech dělá. Pokud znáte knihu i film, musíte ale uznat, že film dinosauří ostrov vizualizuje naprosto dokonale. Film odvedl skvělou práci při natáčení lokací a později přidal speciální efekty v podobě dinosaurů. Naplno se tak realizovalo divoké, exotické prostředí, které by připomínalo místo, kde by mohli dinosauři skutečně žít.

Film se nedrží knižní předlohy

Jedním z nedostatků, který snímku kritika vytýkala, bylo to, že se film Ztracený svět: Jurský park a kniha, podle které byl natočen, v mnohém liší. Jednou z největších předností knihy oproti filmu je, že většina děje týkajícího se dinosaurů se odehrává na ostrově. I přes to, že bylo toto pokračování napsáno pod tlakem, daří se mu dobře udržet děj tam, kde měl vždy být, a přidat k němu trochu zvratu v podobě zdivočení zvířat. Film naopak nabírá na absurdnosti tím, že dinosaury nechá přivézt do San Diega a nechává je řádit ve městě. Někteří v tom spatřují určitou podobnost s Godzillou.

Zdroj: imdb.com, screenrant.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu