Zkraťte si čekání na finále a pusťte si největší filmové hokejové zápasy

V tomto období se zkrátka fandí. Akorát, že ty západy taky nejsou pořád. Naštěstí existuje dostatek film. S hokejovou tematikou, kterými si můžete čekání na další rozhodující zápas zkrátit. Uvidíte, že budete držet alce i imaginárním hrdinům.

Hokej je sport na celý život

Člověk ani neví jak, ale ta hokejová nálada ho strhne. Vědí to i tvůrci filmů, kteří právě na hokejovou atmosféru vsadily.

Šampióni jsou již starším snímkem (z roku 1992), ale rozhodně patří mezi jeden z těch příběhově nejsilnějších. Děj se soustřeďuje okolo Godrona Bombaye, mladého hokejisty, který se nedokázal vyrovnat s tím, že v e finálovém zápase zklamal jak sebe, tak své spoluhráče. Ve chvíli, když měl šanci rozhodnou zápas, trefil tyčku.

V dospělosti se stal advokátem, ale zákonů se zrovna nedrží. Především dodržování silničních pravidel mu dělá potíže – za jeho poslední přestupek mu hrozí soud, kterému se vyhne výměnou za odevzdání řidičského průkazu a zavázáním se k 500 hodin veřejně prospěšných prací.

Jistě není žádným překvapením, že jeho veřejně prospěšné práce mají podobu trénování nepříliš dobrého hokejového mužstva v chudá části Mineapolisu. Samozřejmě se okamžitě stává středem posměchu svých svěřenců. Říct, že Gordon nebyl vývojem situace nadšený, je slabý výraz, ale nakonec se do své nové role vžije. Sežene týmu sponzora a pravý trénink může začít. Šampionát čeká.

Hokejový zázrak

Novější záležitostí je film z roku 2004 s názvem Hokejový zázrak. Důležité je zmínit, že se jedná o příběh inspirovaný skutečnou události – Olympijskými hrami z roku 1880. A co se tehdy stalo tak zásadního? Hokejový tým Spojených států amerických porazil (s velkou noblesou) hokejový tým Sovětského svazu.

V hlavních rolích můžete vidět Kurta Russela jako Herba Brookse, trenéra amerického týmu. Kurt Russela můžete znát z:

  • Boeing 747 v ohrožení
  • Oheň
  • Silkwoodová

Raketa

Film z roku 2005 se pojmenoval podle jedné z největších hokejových hvězd – Maurice Richard. Tomuto hráči se přezdívalo The Rocket (Raketa). Jako prvnímu hráči v NHL se mu povedlo překonat hranici padesáti gólu v padesáti zápasech. Cena, která se uděluje nejlepšímu střelci NHL – Maurice ‚Rocket‘ Richard Trophy – je pojmenovaná právě po něm. A jen tak mimochodem, on sám ji získal pětkrát.

Režisérem filmu je Charles Binamé, scénář napsal Ken Scott a hlavní postavu hokejového hrdiny si zahrál Roy Dupuis.

Ve filmu je mistrně zpracovaný pravdivý příběh této celebrity. Ten chtěl hrát v NHL, měl obdivuhodnou sílu vůle a stal se idolem mnoha lidí. Dodnes inspiruje celé generace. V lednu 2007 byl vybrán jako jeden ze nejlepších hráčů historie ligy.

Co vy a hokej? Jste zarytými a vášnivými fanoušky, nebo se už těšíte, až tahle sezóna skončí a v televizi zase začnou dávat něco jiného? Máte svůj oblíbený film s hokejovou tematikou?

 

 

 

Autor: Vlastimil Vachta
ZAVŘÍT