Život v barvě s Davidem Attenboroughem: Poznejte, jak vidí včela, krab či gepard

Ani velmi požehnaný věk pro něj není žádnou překážkou a nepřestává pracovat. O kom je řeč? O slavném britském přírodovědci Davidu Attenboroughovi, který i v devadesáti pěti letech dále točí zcela unikátní dokumenty. Nejnovějším z nich, který nyní můžete zhlédnout prostřednictvím Neflixu, je výjimečná třídílná série Život v barvě s Davidem Attenboroughem, která divákům naprosto jedinečně přibližuje úlohu barev v přírodě.

Moderní technika umožnila vidět neviditelné

Barvy totiž mají stěžejní roli nejen v životě člověka, ale i přírody. Dokument tak ukazuje, jakým způsobem různí živočichové barvy vnímají, jak je využívají k vábení svých protějšků či k vlastnímu přežití. Série je naprosto jedinečným zážitkem i díky tomu, že pro její vytvoření byla použita zcela unikátní moderní kamerový technika. Ta umožňuje vidět nejrůznější barvy a vzory, které za normálních okolností lidské oko není schopné vidět.

Oproti předchozím dokumentům Davida Attenborougha, například cyklu Naše planeta, se Život v barvě s Davidem Attenboroughem nezaměřuje na negativní vliv člověka na přírodu a život v ní, ale soustředí se na to objasnit nám některé otázky, které se nám honily hlavou už jako malým dětem. Víte například, proč je tygr oranžový?

Barevná příroda a její tajemství

První epizoda třídílné série má název Barevné vidění a je zaměřena především na to seznámit diváky s tím, jak různí živočichové svýma očima vlastně svět a jeho barvy vidí. Druhý díl nese název Barevné maskování a poodkrývá tajemství, jak různé živočišné druhy využívají barvy ke svému unikátnímu maskování, a zdaleka se nejedná jen o známé chameleony. Poslední epizoda Hon na barvy je věnována významu barev při lovení a rozmnožovaní.

Díky seriálu tak například zjistíte, že některé druhy zvířat vidí jen určitá barevná spektra. To, co nám v některých případech připadá jako nápadné barevné zbarvení určitých živočichů, je pro ně samé vlastně neviditelné. Zároveň pochopíte, proč pruhované zbarvení zebry, které nám připadá velmi nápadné, je pro ni ve skutečnosti z hlediska přežití výhodné. Příroda je totiž geniální.

Zdroj: moviemaker.com, netflix.com, imbd.com

Autor: Martina Šťastná
if (show_sssp) { document.querySelector(".fb-comments").remove(); }
zavřít reklamu