Zítra ráno vstanu a opařím se čajem: Víte, odkud startovala speciální raketa, která měla protagonisty přenést do Německa v době druhé světové války?

Zatímco ve světové kinematografii byly nejrůznější sci-fi snímky populárním žánrem již od šedesátých let, v české kinematografii se s nimi setkáváme až později a zároveň v mnohem menší míře. Jednou z výjimek se stal v roce 1977 snímek s poněkud netradičním názvem Zítra vstanu a opařím se čajem.

Cestování v časoprostoru

Film, který vznikl na motivy povídky Josefa Nesvadby, je zajímavou kombinací satirické komedie a sci-fi. Známou zápletkou snímku je změnit historii, neboť skupina bývalých nacistů se rozhodně dopravit Hitlerovi vodíkovou bombu, a pomoci mu tak druhou světovou válku vyhrát. Tito nacisté totiž díky speciálním tabletám proti stárnutí žijí v době, kdy je díky technice možné překonávat rozdíly v čase a prostoru. Mimochodem mělo se jednat o devadesátá léta dvacátého století. V hlavní roli či spíše dvojroli ve filmu exceloval Petr Kostka. Po jeho boku se pak v roli nacistů představili „páni herci“ Vladimír Menšík, Jiří Sovák a Vlastimil Brodský.

Kde sídlila společnost Universum?

Cestu do Německa v době druhé světové války ve filmu zajišťuje společnost Universum, která provozuje speciální rakety, které to umožňují. Všimli jste si někdy během sledování filmu podoby údajné odletové haly společnosti? Pokud se domníváte, že jde o skutečné prostory letiště v Praze, mýlíte se. Jedná se o stanici metra trasy B, konkrétně stanici I. P. Pavlova. Kromě toho filmaři využili pro Universum rovněž interiéry a exteriéry pražského hotelu Continental. Vila bratrů Burešových se naopak nenacházela vůbec v Praze, ale v Karlových Varech. V současné době v jejích prostorách sídlí velvyslanectví Ruské federace.

Podivné náhody

V roli Adolfa Hitlera se objevil herec František Vicena, kterého si diváci nejvíce pamatují především z pohádky S čerty nejsou žerty. Zajímavostí je, že herec stejně jako Adolf Hitler zemřel vlastní rukou. V roce 1984 se u sebe doma oběsil. Díky oblíbenosti televize tento snímek opakují poměrně pravidelně. K jeho odvysílání tak mělo dojít rovněž 11. září 2001. Vzhledem k tomu, že se ale ve filmu objevuje motiv atentátu a únosu, bylo jeho odvysílání v souvislosti s teroristickým útokem ve Spojených státech zrušeno.

Zdroj: csfd.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu