Zimní příběh: Pokud neznáte knižní předlohu, budete při sledování filmu často poněkud zmateni

Mysteriózní fantasy snímek z roku 2014 je filmovou adaptací téměř osmisetstránkového románu Marka Helprina z roku 1983. Film je režijním debutem zkušeného scénáristy Akivy Goldsmana. Navzdory tomu, že se mu pro snímek podařilo získat kvalitní herecké obsazení v podobě Colina Farrella, Jessicy Brown Findlay, Russella Crowa či Willa Smithe, je výsledek v některých momentech poněkud zmatený a chaotický. Nad čím tedy raději nepřemýšlet?

Colin Farrell žije uvnitř fresky

Na začátku více než dvě hodiny dlouhého snímku rodiče Petera Lakea, kterého ztvárňuje Colin Farrell, posadí ho modelu lodi a hodí do oceánu. Bezpečně se dostává do Brooklynu, kde se zaplete se s gangsterským démonem Pearlym Soamesem, kterého hraje Russell Crowe, a zamiluje se do nemocné  Beverly. To, že Peter žije v nástěnné malbě na stropě Grand Central Terminal v New Yorku, už je následně jen třešnička na dortu. Grand Central Terminal je newyorské nádraží, které bylo postaveno před více než sto deseti lety. Jeho symbolem jsou nejen staniční hodiny, ale také ona freska v hale.

Will Smith jako ďábel

Willa Smithe máme povětšinu spojeného s rolemi komického charakteru. Ve snímku Zimní příběh ale hraje Lucifera. Nicméně nic příliš děsivého na něm není, spíše poněkud absurdního, například náušnice, které nosí. Zvláštně vyznívá i scéna, ve které se rozčílí, doširoka otevře svá ústa a odhalí své zuby.

Peter Lake a jeho létající kůň

Pokaždé, když je Peter Lake v nebezpečí, „náhodně“ narazí na bílého létajícího koně, který mu pomůže. Pravděpodobně je to Pegas, ale nikdo ho tak ve filmu nenazývá. Poté, co Peter zachrání Gamelyho nemocnou dceru, s ním nakonec vzlétne do nebe a stanou se hvězdou. Proč? Protože podle filmu jsou hvězdy vlastně lidské duše, které se po vykonání svého zázraku na Zemi přestaly znovuzrozovat. Každá hvězda kdysi udělala jeden zázrak.

Kniha versus film

Pokud znáte stejnojmennou knižní předlohu filmu, je dost možná možné, že snímek se vám vlastně bude poměrně líbit, protože si prázdná místa a nejasnosti vyplníte informacemi, které vám dala kniha. Spojení mezi rokem 1985 a 2014 pro vás bude mnohem pochopitelnější, stačí, že film něco jen „naťukne“. Pro diváka, který ale knihu nezná, zůstane mnoho věcí poněkud nevysvětlených.

Zdroj: hollywoodreporter.com, nytimes.com, imdb.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu