Zima přišla a odešla – série Hra o trůny odvysílala poslední díl

To, čeho se mnozí fanoušci obávali, je tady. Hra o trůny je dobojována, král byl korunován, viníci byli potrestáni. Poslední díl je odvysílán. Přestože fanoušci nejsou úplně spokojení, nehodlá se televize HBO Západozemí vzdát. Nejen, že bude vysílán dvouhodinový dokument o poslední sérii, také se začal točit prequel.

Konec, který neuspěl

Osmá a poslední série Her o trůny přinesla mnohým fanouškům spíše zklamání než důstojné uzavření milované ságy. Svědčí o tom i skutečnost, že vznikla petice na přetočení poslední série, která již nasbírala více než milion podpisů.

Co na to říká George R. R. Martin, autor sáhodlouhé (a nedokončené) předlohy? Jen to, že sice tvůrcům konec napověděl, ale dospěli k němu jinými cestami.

Každopádně se sérii nemůže upřít dlouho neviděná úspěšnost. Začala vycházet v roce 2011, získala si světovou popularitu a stala se kultem. Samozřejmě také proslavila své herce – při tom to především pro představitele dětských rolí byly role vůbec první. Svoji kariéru tak nastartovali:

  • Kit Harington alias John Snow
  • Sophie Turner alias Sansa Stark
  • Maisie Williams alias Arya Stark
  • Bella Ramsay alias Lyanna Mormont

Západozemí a děti lesa

Televize HBO každopádně svět Západozemí neopouští. Namísto toho začala natáčet prequel (dějově předcházející hlavnímu seriálu). Děj seriálu je zasazen tisíc let zpátky, do časů krutých zim, dětí lesa a Nočního krále. Konečně se dozvíme to, co teď ví jenom Bran Stark.

Možná to, co v hlavním seriálu fanouškům chybělo – přiblížení postavy Nočního krále, jeho motivace a vznik – nám vysvětlí právě tento seriál. Každopádně by nám podle autorů měl přiblížit „postupný pád světa ze zlatého Věku hrdinů až do nejtemnější hodiny“. Mohli bychom se tak dozvědět více o rodech Západozemí a zjistit, co je pravdy na legendách o začátku roku Starků. A kdo ví, třeba uvidíme i samotnou stavbu Zdi.

Co už víme určitě

Jisté je to, že placená televize HBO oficiálně oznámila, že již objednala pilotní díl nového seriálu. Projekt zatím sice nemá oficiální název, ale fantazii se meze nekladou. Fanoušci zatím pracují převážně s názvem „Krvavý měsíc“ nebo „Dlouhá noc.“

Autorství náročného úkolu připadlo na sedmačtyřicetiletou Jane Goldmanovou. Tato britská scénáristka má na svědomí třeba sérii Kingsman nebo parodický film Kick-Ass. Samozřejmě jde o Západozemí a na dějiny této země není většího odborníka, než George R. R. Martina. I ten se bude na prequelu podílet.

Otázkou je, jak budou zatím nespokojení fanoušci na pilotní díl reagovat. Pokud je nový seriál obměkčí a jejich reakce budou pozitivní, nebude HBO váhat nechat natočit i ostatní epizody.

 

 

 

Autor: Vlastimil Vachta
ZAVŘÍT