Žena v okně: Thriller s hitchcockovským nádechem o psychicky labilní ženě, která viděla něco, co neměla

Mezi mnoha novinkami, které Netflix každý měsíc nabízí, diváky v květnu velmi zaujal snímek s názvem Žena v okně. Důvodů, proč je tento film, který je inspirován stejnojmenným románem newyorského redaktora A. J. Finna tak přitažlivý, je celá řada, od zajímavého příběhu přes režii Joe Wrighta až po hvězdné obsazení.

Strach opustit vlastní domov

Právě režie známého londýnského tvůrce byla pravděpodobně jedním z důvodů, proč s nabídkou role v tomto filmu souhlasila celá řada slavných herců, jako jsou Julianne Moore, Wyatt Russell, Gary Oldman, Anthony Mackie a Amy Adams. A právě Amy Adamsové byla svěřena velmi komplikovaná role hlavní hrdinky filmu. Tou je Anna Foxová devětatřicetiletá dětská psycholožka, která se po diagnóze agorafobie uzavřela mezi zdi svého několikapatrového domu v New Yorku. Daleko od manžela a dcery tráví dny u počítače a ve společnosti starých filmů, sklenky vína a svých prášků. Pravidelně za ní dochází kolega psycholog a nájemník, který bydlí v přízemí, jí nosí nákupy.

Nechtěná svědkyně vraždy

Kromě toho za objektivem fotoaparátu z okna sleduje příchody a odchody svých sousedů. To jsou její jediné kontakty s okolním světem a s realitou. Mezi lidmi, které z okna vídá, jsou i její noví sousedé, Russellovi z Bostonu. Na první pohled klasická vzorná rodina, která ale skrývá mnoho tajemství. Jednoho dne tak Amy při jejich pozorování z okna spatří něco, co neměla vidět a co navždy změní její život. Je snadné uhodnout, co to je, ale neprozradíme vám to. To něco vyvolá boj hlavní hrdinky s duchy minulosti, ale také s okolním světem, v němž bude muset dokázat, že zločin, jehož byla svědkem z protější ulice skrze objektiv svého fotoaparátu, nebyl důsledkem psychicky labilního stavu, ale pravdou.

Inspirace mistrem hororu

Pokud vám název snímku připomíná jedno z mistrovských děl Alfreda Hitchcocka Okno do dvora, máte pravdu. Ve filmu narazíte i na mnohem explicitnější odkazy, od scény v obývacím pokoji, kde v televizi běží záběry z tohoto snímku, až po samotný děj a hlavní zápletku. Podobnosti jsou dosti zjevné, což vlastně ubírá konečnému výsledku trochu originality.

Zdroj: netflix.com, rollingstone.it

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu