Zelená míle: Detaily i nepřesnosti, kterých si při sledování tohoto skvělého filmu vyplatí všimnout

Zelená míle je jeden z těch filmů, které si nelze nezamilovat. Snímek, který je adaptací klasického románu Stephena Kinga, patří mezi ty, které můžete sledovat stále znovu a znovu, aniž by vás omrzel. Ať už jste Zelenou míli viděli jednou, desetkrát, nebo dokonce stokrát, nepochybně se ve filmu najde několik skrytých detailů a historických nepřesností, kterých jste si nikdy nevšimli, i když jste je měli přímo před očima.

Oddanost roli

Sam Rockwell je talentovaný herec, který se vždy snaží své role hrát co nejpřesvědčivěji a nejautentičtěji. Ve filmu Zelená míle hraje Rockwell Divokého Billa Whartona a zdá se, že jeho postava je dost silně postižena akné. Ve snaze zůstat postavě co nejvěrnější, Sam při natáčení nahé scény požádal maskéry, aby mu po celém těle nanesli pupínky a stopy po akné, aby jeho vzhled odpovídal předloze.

Impozantní postava Michaela Clarka Duncana

Pro ztvárnění Johna Coffeye bylo nutné vybrat velmi robustního a velkého herce, který by působil jako hora.  Michael Clarke Duncan tak byl skvělou volbou, nicméně i přes jeho impozantní přirozenou velikost museli filmaři použít spoustu kreativních triků, například natáčení pod určitými úhly, aby vypadal mnohem větší než všichni ostatní herci na plátně.

Rekvizity pro Johna Coffeyho

Ze stejného důvodu vyrobili dokonce i menší verze některých typických rekvizit, aby už tak obrovský Michael Clarke Duncan vypadal ještě větší. Například o něco zmenšili jeho vězeňskou postel, aby na ní vypadal větší, a dokonce vyměnili elektrické křeslo, které se používalo po většinu filmu, za menší verzi, když přišla řada na Johna.

Uniformy dozorců

Obvykle jsou anachronismy ve filmech jen obyčejnými chybami, nikoli volbami, které by produkce filmu učinila záměrně. Ve filmu Zelená míle však došlo k pochopitelné volbě, když se rozhodli obléknout všechny dozorce do uniforem, přestože vězeňští dozorci v té době ještě oficiální uniformy neměli. Bez použití uniforem by sice filmaři mohli film udělat historicky přesnější, ale paradoxně by diváci s největší pravděpodobností měli problém postavám dozorců bez uniforem uvěřit. Navíc v předloze jsou uniformy strážných výslovně zmíněny, takže film se držel věrně i knižní předlohy.

Nepřesnosti s elektrickým křeslem a kazajkami

Co se týče filmových rekvizit a dějových prostředků, těžko najít nějaký, který by byl důležitější než elektrické křeslo. Nicméně Zelená míle se odehrává v Louisianě v roce 1935 a tento stát začal elektrické křeslo používat k popravám až v roce 1940. Předtím popravovali vězně v celách smrti oběšením. Rovněž smrt na elektrickém křesle ve filmu neprobíhá zcela tak, jak tomu je ve skutečnosti. Zatímco v Zelené míli jsou reakcí odsouzených na elektrický proud velmi dramatické výkřiky a křeče, ve skutečnosti se všechny svaly v těle stáhnou a lidé při popravě elektřinou nemohou ani otevřít ústa. Jiná nepřesnost souvisí se svěracími kazajkami. Ty jsou ve filmu zobrazeny s přezkami, ale přezky byly do svěracích kazajek zavedeny až v 80. letech 20. století. Předtím byly se šněrováním.

Nesegregovaná věznice

Jedna z věcí, které filmu přidávají na jeho napínavosti a přitažlivosti, je i mix černošských a bělošských postav. Ve skutečnosti ale ve třicátých letech byly ve Spojených státech věznice pro bělochy a černochy pod vlivem rasové segregace striktně oddělené. 

Kolik různých myší jste poznali?

I tomu nejzarytějšímu filmovému fanouškovi lze odpustit, že nedokáže identifikovat mnoho různých myší, které se ve snímku objevují. Pan Jingles je ve filmu jako samostatná postava, ale ve skutečnosti musela produkce použít hned patnáct různých myší a trvalo měsíce, než se každá z nich vycvičila ke specifickým trikům potřebným pro natáčení.

Zdroj: movietrifles.com, imdb.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu