Zátopek: Jaký vlastně byl a co stálo za jeho úspěchem?

Jednou z nejočekávanějších premiér letošního Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary bylo uvedení snímku Zátopek. Celovečerní film Davida Ondříčka věnovaný československé běžecké legendě Emilu Zátopkovi. Do hlavních rolí režisér obsadil Václava Neužila a Marthu Issovou. Již před pěti lety ale Ondříček natočil o našem nejúspěšnějším běžci historie jedinečný dokument, nazvaný stejně prostě – Zátopek. Na rozdíl od hraného filmu v něm život Emila Zátopka ožívá ve vzpomínkách jeho rodiny, přátel i  soupeřů.

Na olympiádu do Helsinek původně neměl vůbec odjet

Emil Zátopek vstoupil do světové atletické historie především tím, že se mu na olympijských hrách v Helsinkách v roce 1952 povedlo něco, co se do té doby, ani od té doby, již nikomu nepodařilo. Zvítězit ve všech třech vytrvalostních závodech, tedy v běhu na 5 km, 10 km a v maratonu. Maraton přitom tehdy běžel vůbec poprvé ve svém životě. Úspěch rodiny Zátopkových byl ještě umocněn zlatou medailí jeho manželky Dany v hodu oštěpem.

Na olympiádu do Helsinek přitom Emil Zátopek vůbec neměl jet. Důvodem byl jeho nesouhlas s rozhodnutím komunistické strany, která z politických důvodů nepovolila odjezd jeho kolegovi Stanislavu Jungwirthovi. Zátopek se za něj postavil, a původně tak neměli jet oba. Nakonec ale režim své rozhodnutí změnil a oba na hry odletěli.

Neuvěřitelná bilance

Během své kariéry získal Emil Zátopek nejen čtyři zlaté a jednu stříbrnou olympijskou medaili, ale stal se také trojnásobným mistrem Evropy a překonal osmnáct světových rekordů, které zahrnovaly vzdálenosti od 5 až do 25 kilometrů.

S manželkou si byli souzeni

Svou manželku Danu si Emil Zátopek vzal po čtyřměsíční známosti 24. října roku 1948. Kromě toho, že je spojovala láska ke sportu, se oba dva narodili ve stejný den, 19. září 1922, a oba ve stejný den, 24. července 1952, vyhráli i zlatou medaili na olympiádě v Helsinkách. Zlatou medaili v hodu oštěpem totiž Dana Zátopková získala jen několik málo minut poté, co její manžel vybojoval vítězství v závodě na 5000 metrů.

Česká lokomotiva a další přezdívky

Dík svému stylu a schopnostem získal Emil Zátopek v médiích přezdívku „česká lokomotiva“. Osm let po jeho smrti byla na jeho počest pro změnu jeho jménem pojmenována elektrická lokomotiva společnosti Škoda. Kromě označení „česká lokomotiva“ se Zátopkovi přezdívalo i Emil Hrozný nebo Satupekka, což je finská zkomolenina jeho jména, která se vžila právě po jeho fenomenálním úspěchu na olympiádě v Helsinkách. Jeho manželka Dana mu říkala láskyplně Ťopek.

Zdroj: csfd.cz, obehani.cz

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu