Zajímavosti o seriálu M*A*S*H Co všechno jste o jednom z nejoblíbenějších seriálů nevěděli?

Seriál se začal vysílat již v roce 1972 a natáčel se až do roku 1983, dodnes jej ale můžeme pravidelně vídat na obrazovkách televize Prima v reprízách. Není divu, seriál diváky stále láká a jedná se o jeden z nejoblíbenějších televizních seriálů vůbec. Partička vojenského zdravotnického personálu, která si i uprostřed zuřící války v Koreji umí udělat ze sebe i ze života legraci, nás zkrátka nikdy neomrzí.

Porovnání s realitou

I když záměrem seriálu bylo ukázat lidem, jaká utrpení válka v Koreji přinesla vojákům i zdejším civilistům, s realitou měla seriálová verze jen málo společného. Zatímco skutečná jednotka MASH 4077 se skládala z deseti lékařů, dvanácti sester a disponovala dvěma sty lůžky, v seriálu bylo méně lékařů, více sester a mnohem méně lůžek. Navíc ten seriálový MASH 4077 se jako mobilní nemocnice moc nechoval, za celou dobu vysílání se tábor přesunul jen dvakrát, ve skutečnosti se ale podobné jednotky musely stěhovat až třicetkrát.

„Jak jde čas“

Právě tak se jmenovala úplně poslední epizoda seriálu. Hlavní postavy v ní zakopávají bednu se svými cennostmi jako památku pro budoucí generace. I herci po ukončení natáčení provedli stejný rituál, když na pozemcích 20th Century Fox zakopali každý svou krabici s věcmi, které je během natáčení nějak poznamenali a přirostli jim k srdci. Herec Alan Alda dodnes tvrdí, že jeho krabice je stále na místě, kde ji zakopal.

Jak to bylo s paragrafem 8

Desátník Maxwell Q. Klinger, kterého si zahrál herec Jamie Farr, se po celou dobu snaží z války vyvléknout díky paragrafu 8. Kvůli tomu se většinu času také převléká do ženských šatů. Ve skutečnosti oddíl 8 znamenal v armádě Spojených států osvobození z vojenské služby pro homosexuály, bisexuály, cross-dressery nebo transgendery.

I když to skutečně znamenalo propuštění z armády a odlet domů, tak snadné a humorné to zdaleka nebylo. Tyto osoby byly pak jako civilní osoby zbaveny veteránských poct a život jim zrovna ulehčován nebyl.

Postava Hawkeyho v podání Alana Aldy byla jedinou, která se objevila v kompletně všech dílech seriálu.

Autor: Vlastimil Vachta
zavřít reklamu