Zachraňte vojína Ryana: Jeden z nejprostších, ale zároveň nejpůsobivějších filmů o druhé světové válce

Steven Spielberg ve své kariéře úspěšně mísí populární „blockbustery“ s oscarovými snímky. Někdy se mu ale podaří spojit obojí do jednoho filmu. Zachraňte vojína Ryana je jedním z těchto filmů, válečný epos s obrovskou silou, který je nejen kvůli skvělé režii Stevena Spielberga či výkonu Toma Hankse možné vidět svým způsobem stále dokola.

Spielberg a příběhy z druhé světové války

Před natáčením filmu Zachraňte vojína Ryana už Spielberg režíroval válečné filmy 1941, Říše slunce a Schindlerův seznam. Dokonce i dva z filmů o Indiana Jonesovi jsou spojeny s druhou světovou válkou. Je zřejmé, že Spielberg měl o toto téma zájem a zároveň věděl, jak se ho zhostit. Při obsazování svého filmu Spielberg prohlásil, že chce obsadit herce, kteří budou vypadat jako jeho představitelé. Konkrétně se domníval, že lidé za druhé světové války vypadali jinak než lidé v 90. letech. Spielberg zkrátka chtěl, aby obsazení „odpovídalo tvářím, které vídal v historických materiálech“.

První spolupráce Toma Hankse a Stevena Spielberga

V dnešní době jsou Spielberg a Hanks známi spoluprací na mnoha filmech, například Chyť mě, když to dokážeš, Terminál či Most špiónů. Kromě těchto filmů společně produkovali i dva televizní pořady z druhé světové války. První společným projektem ale byl tento film. Mimochodem kromě Hankse byli do role kapitána Millera zvažováni také Harrison Ford, Mel Gibson a Pete Postlethwaite.

Matt Damon nebyl první volbou pro vojína Ryana

Tou byla vycházející hvězda Edward Norton, on měl původně hrát „titulního“ vojáka, kterého je celá Millerova jednotka nucena najít a zachránit, aby mohl být poslán domů kvůli tomu, že všichni jeho bratři padli v boji. Norton ale roli odmítl kvůli větší hlavní roli v jiném snímku, a tak dostal šanci Matt Damon.

Den D byl výzvou

„Výstavním kouskem filmu“ je vylodění na pláži Omaha v Normandii ve scéně Dne D. Je to druhá scéna filmu a trvá celých 20 minut. Spielberg hledal široko daleko pláž, která by téměř přesně kopírovala Omahu, a nakonec ji našel na Ballinesker Beach v Irsku. Jen tato scéna stála 12 milionů dolarů a bylo při ní použito přes 1 500 komparzistů.

Film byl záměrně desaturovaný

Spielberg a kameraman Janusz Kaminski chtěli, aby celý snímek vypadal jako „věrohodné zpravodajství“. Nechtěli jasný, barevný film o druhé světové válce, Kaminski tak odstranil ochrannou vrstvu z čoček kamer, aby změnil způsob, jakým bude světlo reagovat s kamerami. Výsledkem je, že film opravdu spíše jako záběry ze 40. let.

Pro některé veterány byl snímek až příliš skutečný

Filmovým kritikům se snímek velmi líbil a byl chválen za svou věrohodnost. Realističnost a intenzita však neseděly všem. Mnoho veteránů z druhé světové války uvedlo, že se jedná o nejrealističtější zobrazení války, jaké kdy viděli, a především na scénu Dne D se někteří nedokázali ani po mnoha desetiletích, které od události uplynuly, dívat.

Oskarově úspěšný snímek s malým „ale“

Film Zachraňte vojína Ryana byl nominován na jedenáct Oscarů a nakonec jich pět získal. Ty se týkaly spíše technické stránky, kamery, střihu, mixu zvuku a mixu střihu, a Spielberg si také odnesl svou druhou sošku cenu za nejlepší režii. Překvapivě ale snímek nezískal cenu za nejlepší film, tu vyhrál Zamilovaný Shakespeare.

Zdroj: screenrant.com, ranker.com, imdb.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu