Z počítačových obrazovek na plátna kin – znáte tyto filmy natočené podle úspěšných počítačových her?

Na počítačových obrazovkách po celém světě slavily obrovský úspěch, trhaly rekordy v tržbách a tak logicky padly do oka i filmařům, tam už to ovšem takový zázrak nebyl. Filmových tvůrcům se stále moc nedaří spojit filmový svět s tím videoherním. Až na pár světlých výjimek to totiž nikdy nedopadlo moc slavně.

Need for Speed (2014)

Velmi populární herní série společnosti Electronic Arts se dočkala své filmové adaptace až dvacet let po jejím uvedení na herní trh. Tvůrci filmu sice zůstali věrní herní předloze, ale to je tak všechno. Kromě přehlídky drahých luxusních aut, které vypadají dobře v akci, ale příběhu chybělo ještě něco víc. Nic moc napínavého nebo humorného nečekejte, ve filmu můžete leda tak sledovat skutečně moc hezká auta.

Mortal Kombat: Boj na život a na smrt (1995)

Mortal Kombat je mimořádně úspěšná hra, jedna z nejlepších mezi akčními a bojovými hrami. Film se opět snažil držet co nejvíce předlohy a podle toho to taky dopadlo. Pokud chcete vypnout a u filmu nepřemýšlet – tento si pusťte. Pokud od filmového zážitku čekáte něco víc, bavit vás asi moc nebude. Celý příběh je vlastně jen o atraktivních soubojích. Natahované bitky mezi různými protivníky ve hře lákají, na celovečerní film je to ovšem málo.

Princ z Persie: Písky času (2010)

Tento snímek už je na tom o něco lépe a patří mezi to nejlepší, co nám filmy natočené podle počítačových her mohou nabídnout. Hra je jednou z nejpokrokovějších a stála u zrodu tohoto žánru. Je ovšem docela komplikovaná a tak filmařům trvalo poměrně dlouho, než dokázali příběh přenést věrohodně na velké plátno. Ale nutno dodat, že se jim to docela povedlo. A rozhodně je taky na co se dívat, co se hereckého obsazení týče. Princ Dastan v podání Jakea Gyllenhaala je prostě k sežrání.

Silent Hill (2006)

Asi zatím to nejlepší z této kategorie může nabídnout duchařská hororová podívaná Silent Hill. Ponurá a děsuplná atmosféra, brutalita a zobrazování hrůzy na každém kroku. Zoufalé hledání matky, kde je její dcera, rozkrývání hrozné minulosti zvláštního hornického městečka – to diváky přitáhlo a ve větší míře měl film kladné ohlasy. V hororovém žánru je to sice trošku slabší kalibr, ale jako tajemné a děsivé drama je film rozhodně sledovatelný. Pokračování s názvem Návrat do Silent Hill (2012) už ale tak dobré nebylo a naopak sklidilo převážně negativní kritiku.

Možná se časem dočkáme i něčeho daleko lepšího – vždyť hry se stále hrají a dobře vydělávají. Necháme se překvapit.

Autor: Karel Mareš
zavřít reklamu