Wanted: Krvavý akční film, který se ale zároveň snažil o parodii

Wesley Gibson je klasický třicátník, který vede nepříliš spokojený život. Jeho přítelkyně ho podvádí s nejlepším kamarádem, má nudnou, stále se opakující práci a jeho bankovní účet je neustále v minusu. Jako by to nestačilo, dozvídáme se, že navíc vyrůstal v neúplné rodině bez otce a většinu svého skromného platu utrácí za léky proti depresím a záchvatům úzkosti. Jednoho dne, když stojí ve frontě na své milované pilulky v lékárně, se však ocitne v přestřelce mezi okouzlující ženou a tajemným zabijákem známým jako Cross. To následně navždy změní jeho život.

Pomsta otce

Poté, co Wesley jako zázrakem unikne smrti, je touto krásnou ženou, která se jmenuje Fox, unesen. Následně se dozvídá se, že jeho otec, který byl jedním z největších zabijáků všech dob, je mrtvý. Wesley, unavený svým nudným životem, se rozhodne vstoupit do tajné organizace, jejímž členem je Fox, aby se nechal vycvičit a pomstil se muži, který před třemi měsíci připravil jeho otce o život. Tak by se dala stručně shrnout hlavní zápletka akčního filmu Wanted s Angelinou Jolie a Jamesem McAvoyem v hlavních rolích.

Násilí jako klíč ke čtení filmu

Tento snímek, jak prozrazuje už jeho název, je inspirován stejnojmenným komiksem Marka Millara. Přebírá z něj ale pouze dva hlavní hrdiny Wesleyho a Fox a začátek příběhu. Jinak je samostatným dílem, zcela odlišným po stránce obsahové i grafické. Režisér Timur Bekmambetov totiž natočil hyperrealistický film, v němž je násilí, velmi často vmetené divákovi do tváře těmi nejhrubšími způsoby, nití, skrze kterou se celý příběh interpretuje. Ne náhodou jsou dvěma dominantními prvky celého filmu kov kulky či nože a krev, která ve velkém množství tryská z těl, mnohdy usmrcených přesnými ranami do hlavy nebo srdce. Za tímto účelem volí Bekmambetov po celou dobu trvání filmu přehnaný styl, téměř hraničící s parodií, kdy záběry sledují nemožné trajektorie kulek podobně jako v Matrixu a téměř všechny postavy jsou redukovány na minimum.

Česká stopa

Oku českého diváka i přesto neunikne to, že většina filmu byla natáčena v České republice. Ze známých lokalit se tak ve filmu objevují například hrady Křivoklát a Pernštejn, nákladové nádraží Žižkov, Strahovský stadion či bývalý cukrovar ve Vinoři. Česká stopa je patrná i v podobě škodovek na silnici, pendolinu nebo plakátu v pozadí, na kterém je Václav Klaus, který byl v době natáčení prezidentem republiky.

Zdroj: imdb.com, cinemadelsilenzio.it

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu