Vzpomínky na Afriku: Příběh velké lásky, nádherná příroda, fantastická hudba a několik nezapomenutelných scén.

Karen von Blixen se v srdci Afriky snaží najít své místo mezi krásnou přírodou, kávovou plantáží, nestálým manželem a milostným příběhem s mužem, který miluje svobodu. Snímek Vzpomínky na Afriku, který v roce 1985 svedl na filmovém plátně dohromady Meryl Streepovou a Roberta Redforda, je již několik desetiletí filmovou klasikou.

Kniha versus film

Stejně jako mnoho jiných filmů je i snímek Vzpomínky na Afriku natočen podle knihy, respektive autobiografického díla. Kniha Karen Blixenové Africká farma vyšla v roce 1937 a vypráví o jejím skutečném milostném vztahu s britským pilotem Denysem Finchem Hattonem. V Evropě autorka vydala knihu pod pseudonymem Isak Dinesen.

Z románu byla ale převzata pouze třetina filmového příběhu. Film je rozdělen do šesti epizod z různých období života Karen, pouze poslední dvě epizody filmu ale byly převzaty z knihy Karen Blixenové, zbylé čtyři napsal scénárista Kurt Luedtke přímo pro film.

Film si tak v romanci Karen a Denyse dovolil některé změny, včetně místa, kde se seznámili, či úplného vypuštění skutečnosti, že Denys musel opustit Keňu kvůli dvouleté vojenské službě. Snímek se též nezabývá tím, že Karen s Denysem otěhotněla, ale dítě potratila.

Sedm Oscarů

Snímek Vzpomínky na Afriku je jedním z těch, které poznamenaly celou jednu filmovou éru. Film byl nominován na neuvěřitelných jedenáct Oscarů, odnesl si jich hned sedm. Šlo o sošku za nejlepší film, režii, adaptovaný scénář, hudbu, kameru, výpravu a mix zvuku. Kromě toho získal film ještě tři Zlaté glóby a tři ceny BAFTA.

Cvičení lvi z Ameriky

Pro co největší autenticitu trval režisér Sydney Pollack na tom, že většinu filmu je nutné natáčet v Keni. Kromě mnoha pravidel a omezení, která stanovila keňská vláda, která v polovině osmdesátých let rozhodně nebyla zvyklá „hostit“ velké americké produkce, se štáb musel vypořádat s dalším dilematem. Přísný zákaz používání divokých zvířat pro natáčení přinutil produkci dovézt pro některé scény cvičené lvy až z Kalifornie. Scény, které se odehrávají v Dánsku, byly natočeny v Anglii.

Pochybnosti o sexappealu Meryl Streepové

Sama spisovatelka se kdysi svěřila, že si pro roli Karen v době vzniku knihy, kdy se už začalo uvažovat o jejím filmovém zpracování, představovala Gretu Garbo. Před obsazením Meryl Streepové byla pro roli odvážné a krásné Dánky zvažována Audrey Hepburnová, která ale roli odmítla. V jednom rozhovoru se Meryl Streepová svěřila, že režisér byl sice přesvědčen o jejím hereckém talentu, si nebyl jistý, zda je pro tuto roli dostatečně sexy. Z tohoto důvodu tak přišla na schůzku v oblečení s hlubokým výstřihem a push-up podprsenkou. Zafungovalo to.

Zdroj: eightieskids.com, imdb.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu