Vyproštění aneb Thor na záchranné misi v přelidněné bangladéšské metropoli

Brzy tomu bude rok, co měl na Netflixu premiéru akční film s působivým názvem Vyproštění. Nedlouho po uvedení se ze snímku stal světový streamovací hit. Zatímco u diváků sklízel film ohlas, odborní kritici s chválou šetřili a upozorňovali na skutečnost, že k popularitě snímku do velké míry přispěla jarní vlna lockdownu, která uzavřela kina. Z tohoto důvodu tak mnoho premiér očekávaných a kvalitnějších filmů bylo odloženo. Vyproštění této situace jen dokázalo využít. Stojí či nestojí tento film za vidění?

Nevšední místo děje

Upřímně očekávat od akčního filmu sofistikovanost a náročnost je vždy tak trochu pošetilé. Jak už sám žánr  napovídá, v těchto filmech jde především o akci, napětí, boj a násilí. Vyproštění je toho jen dalším dokladem. Hlavní dějovou zápletkou je nebezpečná mise, při které musí hlavní postava zachránit syna indického narkobarona, který byl unesen otcovým konkurentem do Bangladéše. Právě nevšední exotická lokace přelidněné bangladéšské metropole Dháky, kde se většina děje odehrává, je jedním z kladů filmu. Námět snímku pochází z komiksu o nájemném vrahovi, který má rovněž zachránit syna drogového bosse ze zajetí. Na rozdíl od filmu se ale děj odehrával v Jižní Americe. Hlavní postavu žoldáka Tylera Rakea ztvárnil Chris Hemsworth, který se do mysli diváků zapsal především sérií filmů o Thorovi.

O akční scény není nouze

Ve snímku není o akci, krev a napětí nouze. V rušných ulicích Dháky se odehrává bezpočet rozmanitých honiček, přestřelek a rvaček. Nejrůznější pády z oken či střech, skoky z budovy na budovu a podobně působí díky schopným asijským kaskadérům velmi autenticky. Mimochodem režisér snímku Sam Hargrave je sám původně kaskadérem. Jakýmsi pomyslným akčním vrcholem filmu je jedenáct minut trvající scéna přibližně po půl hodině od začátku filmu, ve které se hlavní hrdinové snaží utéct před pronásledovateli. K zintenzivnění působnosti přispívá i to, že vypadá, jak kdyby byla natočena na jeden záběr. Pokud tedy máte rádi akční filmy bez hlubokých myšlenek, Vyproštění vás v tomto ohledu zcela uspokojí.

Zdroj: nytimes.com, hollywoodreporter.com, netflix.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu