Všichni moji blízcí: Mezi komparsistkami byla i Penélope Cruz, tvůrci ale záběr s ní nakonec vystřihli

Historické válečné drama Všichni moji blízcí natočil v roce 1999 režisér Matej Mináč. Snímek vypráví příběh židovské rodiny, která se po podpisu Mnichovské dohody v roce 1938 ocitá v jistém nebezpečí. Aby zachránili alespoň své děti, snaží se udělat cokoliv. V té chvíli se divákovi přibližuje příběh sira Nicholase Wintona, kterému se podařilo zachránit 669 židovských dětí.

Věnováno siru Nicholasu Wintonovi

Film byl přímo věnován hrdinovi, který přijel v roce 1938 do Prahy, aby zde o rok později zorganizoval transporty židovských dětí do bezpečí. Tehdy byl Nicholas Winton jen třicetiletým makléřem, nakonec ale vstoupil do historie i přesto, že sám nikdy o svém činu nemluvil. Ve filmu se objevují i dobové záběry a také záběry televize BBC, ve kterých se v 1988 Nicholas Winton poprvé setkává s dětmi, které zachránil. Jeho hrdinský čin vyšel najevo až po dlouhých padesáti letech.

Sám Nicholas Winton se zúčastnil i premiéry filmu. Po premiéře se vyjádřil, že jde o první film, který viděl, kde je zachycen zcela normální život Židů. V jiných snímcích se totiž vykresluje zejména utrpení, násilí a krutost jejich osudu.

Slavná herečka v komparzu

Do role jedné z bezradných matek se převtělila i slavná herečka Penélope Cruz, která se tak měla objevit v komparzu. Bohužel ale její záběry byly nakonec z filmu vystříhány. V době natáčení snímku byla herečka partnerkou asistenta režie, a právě proto se do komparzu vůbec dostala.

Kde se natáčelo

Snímek vznikal zejména v Třeboni a v Praze. Natáčelo se také na zámku Slapy – a vila, ve které bydlela filmová židovská rodina, stojí dodnes v Hýskově.

Snímek získal i několik ocenění, Jiří Bartoška si převzal Českého lva za Nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli a Cenu publika film obdržel na Festivalu židovského filmu ve Washingtonu.

Zdroje: Česká televize, Wikipedia, CSFD

Autor: Michaela Richterová
zavřít reklamu