Vrchní, prchni!: Věděli jste, že kvůli politickému zákazu falešný vrchní nakonec umělce neokradl a že v poválečné Anglii řádil skutečný Vrána?

Autorská dvojice Zdeňka Svěráka a Ladislava Smoljaka stojí nejen za nesmrtelnou postavou českého génia Járy Cimrmana, ale také za celou řadou oblíbených filmů. Kdo by neznal snímky jako Na samotě u lesa, Marečku, podejte mi pero!, Jáchyme, hoď ho do stroje! nebo Vrchní, prchni! Josef Abrhám je v roli falešného vrchního nezapomenutelný. Možná jste ale nevěděli, že podobný příběh se kdysi skutečně stal.

Falešný číšník v Anglii

Postava filmového Dalibora Vrány má totiž mnoho společného s jedním anglickým číšníkem. Ten přišel po druhé světové válce o práci a rozhodl se tuto nespravedlnost pomstít. Jako falešný číšník se tak chvíli tajně pohyboval po tamních restauracích a vybíral od hostů peníze, které podobně jako ve filmu, končily v jeho kapse. Brzy byl ale odhalen a odsouzen na tři roky vězení.

Vránu měl původně hrát Petr Nárožný

Zdeněk Svěrák ale vždy uváděl, že k napsání scénáře ho inspirovala skutečnost, kdy si ho jednou v pražské restauraci spletli se skutečným číšníkem. Mimochodem Zdeněk Svěrák původně do hlavní role knihkupce Vrány prosazoval Petra Nárožného. To, že roli nakonec získal Josef Abrhám, bylo zásluhou Ladislava Smoljaka. Ten chtěl, aby měl film i trochu romantický nádech, a obával se, že s komikem typu Petra Nárožného by to nebylo reálné.

Zapomenutá scéna

Ve filmu hraje mnoho předních herců té doby. Kromě Josefa Abrháma jmenujme alespoň Libuši Šafránkovou, Elišku Balzerovou, Josefa Kodeta, Karla Augustu či Dagmar Patrasovou. Původně tam mělo být ale slavných herců mnohem více, a to dokonce v jedné společné scéně. Ladislav Smoljak totiž natočil i scénu, ve které falešný vrchní vyrazí inkasovat do restaurace divadelního klubu, kde se zrovna stravuje Vlastimil Brodský, Vladimír Menšík, Jiří Suchý, Jana Brejchová či Jiřina Bohdalová. Bohužel výjimečná scéna se nakonec kvůli zákazu filmování, který měl v roce 1980 Jiří Suchý, do filmu nedostala.

Zdroj: lidovky.cz, csfd.cz

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu