Když se dnes řekne jméno Franka Sinatry, většině z nás se automaticky vybaví jeho hlas zpívající nestárnoucí písně jako My Way či Strangers in the Night. Sinatra nebyl jen obdivuhodným zpěvákem, ale také hercem. Za svůj život ztvárnil desítky rolí, za výkon ve filmu Odtud až na věčnost dokonce získal Oscara. V roce 1965 ztvárnil hlavní roli ve válečném dramatu s názvem Von Ryanův Expres.
Film ze starých časů
Snímek je typickým příkladem dobrodružného válečného velkofilmu poloviny šedesátých let. I když je plný nepravděpodobných dějových zvratů a dobových klišé, dodnes dokáže potěšit svými působivými záběry Itálie z vlaku, skvělými hereckými výkony, vzrušujícími akčními scénami i špetkou břitkého humoru. Pokud ale hledáte realismus, měli byste se poohlédnout jinde.
Děj se odehrává v roce 1943. Poté, co je jeho letadlo sestřeleno, se americký plukovník Joseph L. Ryan ocitá v italském zajateckém táboře, ve kterém „železnou rukou“ vládne krutý major Battaglia. Tábor, ve kterém jsou zejména Britové, trpí nedostatkem jídla, léků a špatnými životními podmínkami kvůli častým pokusům o útěk. Ryan, který je nyní vězněm s nejvyšší hodností, se též dostává do konfliktu s nejvýše postaveným britským důstojníkem v táboře, majorem Ericem Finchamem, kterého skvěle ztvárnil Trevor Howard.
Přesvědčivý Sinatra a excelentní Howard
Arogantní Ryan si brzy od Britů za své chování, kdy vyzradil tajný tunel, vyslouží nelichotivou přezdívku „Von Ryan“. Po kapitulaci Itálii, věznitelé dezertovali a vězni zůstali odkázáni sami na sebe. V domnění, že Němci brzy obsadí Itálii a převezmou kontrolu nad zajateckými tábory, se rozhodnou utéci. Brzy jsou ale zajati německými vojáky a naloženi do vlaku směřujícího do Říše.
Když už se zdá, že je vše ztraceno, vymyslí Ryan odvážný plán. Místo útěku z vlaku by měli raději nad vlakem převzít kontrolu a použít ho k útěku do neutrálního Švýcarska. Když si Němci uvědomí, co se stalo, začíná honička.
Konec dostane každého
Ve filmu jde především o akční sekvence, které zahrnují útěk vězňů v německých uniformách, aby se dostali přes kontrolní stanoviště, setkání s podrazáckým agentem gestapa, útok na centrální železniční řídicí věž v Miláně a závěrečnou bitvu odehrávající se v Alpách s vlakem na křehkém viaduktu, zatímco se vězni snaží uvolnit koleje a zároveň se brání útočícím německým letadlům.
Pokud znáte knižní předlohu Davida Westheimera, možná budete překvapeni ponurým koncem snímku. „Na svědomí“ ho má právě Sinatra, který si jím chtěl zajistit to, že nebude možné natočit žádné případné pokračování.
Zdroj: imdb.com, nytimes.com