Vodouch: Snímek, ve kterém je skryto mnohem více než jen hledání tajemného muže

V osmdesátých letech minulého století vznikalo hned několik kultovních filmů s dětskými hrdiny. Ze zahraničních filmů můžeme jmenovat alespoň snímky E. T. – Mimozemšťan, Stůj při mně nebo Rošťáci. A právě na tradici těchto filmů se snaží navázat režijní debut herce Davida Oyelowo s názvem Vodouch, který je od července ke zhlédnutí na Netflixu. Jde o příběh jedenáctiletého Gunnera, který je ochoten udělat cokoli, aby zachránil svou nemocnou matku.

Cesta za poznáním

Snímek vypráví příběh afroamerického chlapce Gunnera, který miluje čtení a kreslení a který se chce pokusit zachránit svou nemocnou matku, která trpí leukémií. Společně se záhadnou dívkou Jo se tak vydává hledat Vodního muže, mýtickou postavu, která má údajně magickou léčivou moc a zná tajemství věčného života. Jejich cesta, která je plná nejrůznějších překážek a dobrodružství, se ale stává zároveň cestou za sebepoznáním a konfrontací s rozmanitými tématy, které souvisejí s dobou dospívání. Divák se tak stává přímým svědkem všech těchto událostí a změn, kterými je emocionální příběh naplněn. Vše je navíc zachyceno velmi citlivou, nenásilnou formou.

Film pro celou rodinu

Dojemný snímek se může opřít rovněž o skvělé herecké obsazení. Hlavním hrdinou filmu je čtrnáctiletý Lonnie Chavis, který dokazuje, že i přes svůj mladý věk je mimořádně talentovaným hercem. V roli Gunnerova otce se objevil i sám David Oyelowo. Snímek v sobě jedinečným způsobem spojuje realismus a imaginaci, drama a fantazii a v neposledních řadě využívá i působivých počítačových triků a animací. I když je hlavním hrdinou malý chlapec, příběh, který tento film vypráví, není jen dětský. Recenze tak často snímek uvádějí jako vhodný nejen pro děti, ale pro všechny věkové kategorie. Napětí, láska a přátelství, ale také bolest či oběť jsou hodnoty a pocity, které jsou velmi dobře známé i dospělým.

Zdroj: today.it, netflix.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu