Český básník Karel Hynek Mácha neputoval po českých hradech, ale po českých pivovarech! Užijte si nový TV dokument Pivní putování s Matějem Ruppertem!

Pivo v českých dějinách vždycky hrálo roli nenápadného, ale důležitého hybatele. Tohle a samozřejmě mnohem více se dozvíte v novém televizním dokumentu o tomto lahodném moku. Pořadem navíc bude provázet hudebník Matěj Ruppert, který je sám velkým milovníkem piva.

Víte, že…

Česká republika je ve spotřebě piva první na světě. Ročně se u nás vypije 143 litrů piva na osobu. A víte, odkud vzniklo označení, že pivo je tekutý chléb? Ve středověké Evropě podstupovali někteří mniši v klášterech pivní půst, během něhož celých čtyřicet dní nekonzumovali nic jiného než pivo. A proto se zaužívalo, že pivo je tekutý chléb. V Rusku dokonce až do roku 2013 nebylo pivo považováno za alkoholický nápoj. V novém českém dokumentárním seriálu se o pivu dozvíte mnoho zajímavostí, ale nebojte se, alkoholiky se z vás nebudou snažit udělat.

 

Matěj Ruppert v roli průvodce

Natáčení dvanáctidílného dokumentárního seriálu trvalo zhruba tři roky. Na délce natáčení se výrazně podepsala klíšťová encefalitida, která vyřadila z provozu moderátora a průvodce dokumentem Matěje Rupperta. Matěj se před kameru zase toužil vrátit a dokument dokončit. A to se podařilo. Orosené půllitry zvedal zase se vznešenými slovy „vejdi a neuškoď“. Pro diváky je přichystán i pohled do zákulisí výroby pořadu. Technologické stránky tvorby dokumentu se ujal sám zpěvák Matěj Ruppert a proč zrovna on? Protože režisér k sobě chtěl dva protiklady.

Na co můžete těšit

Autorem scénáře je lékař a vysokoškolský profesor Zdeněk Susa, který se o historii piva už dlouho zajímá. V roce 2007 dokonce na vlastní náklady vydal knihu – Velká česká pivní kniha, která zaznamenala obrovský úspěch. A pak se mu ozvali filmaři. Režisér dokumentu Petr Krejčí si pana doktora Susa vybral proto, že vypadá jako ctihodný muž a mluví jako kniha. Velká část toho, co říká, jsou jeho zajímavé a vtipné konstrukce.

Aby divák pochopil, kdy jde o nadsázku, jsou v seriálu vidět i animované pasáže. K panu doktorovi chtěl mít režisér v dokumentu protiklad. A Matěj Ruppert byl ideální kandidát. Zdeněk Susa je velký, pečlivý a pomalý. No a Matěj je jeho pravým opakem, přesto jim to spolu báječně šlo. Každý díl dokumentu představuje jednotlivé pivovary konkrétní oblasti Česka.

Jak to nesourodé dvojici spolu šlo a jak to u nás s pivem vlastně bylo a je se můžete podívat každý čtvrtek od 21:30 na ČT2.

Autor: Vlastimil Vachta

#kvíz 1 / 1 | Jak se jmenovala kniha, která se stala inspirací pro tento dokument?

Jak se jmenovala kniha, která se stala inspirací pro tento dokument?

Mohlo by Vás zajímat​

ZAVŘÍT