Jak se vyznat ve fenoménu japonských animovaných seriálů?

Divíte se, když vaši známí chodí nakupovat manga do knihkupectví? Nemusíme se lekat, knihkupectví nerozšířily svůj sortiment o nabídku ovoce a zeleniny, jde totiž o úspěšné japonské komiksy, které často mají i své seriálové zpracování. Vítejte ve světě anime.

Kreslené, ale zdaleka ne pohádka

Sledují lidé kolem vás kreslené seriály a zdá se vám to zvláštní? Nemusí jít jenom o animované pohádky. Pro japonské anime je typický velký žánrový rozsah. Běžné je i kreslené psychologické drama, horor nebo detektivka.

Nejde přitom jenom o seriály. Pod pojem anime se skrývají i filmy nebo hudební videa. Nejtypičtějším znakem je specifický styl kresby (především postav a pozadí). Anime má své původní žánrové rozdělení. Mezi nejznámější patří:

  • Šónen – akční, dobrodružný děj

  • Šódžó – romantický příběh

  • Seinen – zaměřeno na dospívající a dospělé muže

  • Džosei – zaměřeno na mladé a dospělé ženy

Piráti, ninjové i detektivové

Anime je velice živý žánr, ročně vznikají stovky novinek (k nám se jich dostane podstatně méně). Existuje ale pár titulů, které žánr anime proslavily nejvíce.

Naruto a Naruto Šippúden je jedno z nejznámějších anime a na pultech knihkupectvích se dá nalézt jeho původní komiksová předloha v českém překladu. Jde o příběh ze světa ninjů, kde se soustřeďuje především kolem sirotka Naruta a posléze kolem jeho týmu. Autorem příběhu je Masaši Kišimoto a původní série má 220 dílů, zatímco pokračování Šippúden má dílů 500. K tomu si připočtete několik filmů a navazující sérii Boruto, která se zabývá osudy Narutova syna.

A to zdaleka nejsme u nejdelších sérií. Například šónen série One piece, která vypráví příběh svérázné pirátské skupiny na dobrodružné plavně, má v současné době téměř 900 dílů a podle autora Eiičira Ody je dějově přibližně v půlce.

Samozřejmě existují i kratší série. Například slavná fantasy detektivka Death note má 37 epizod, a i tak se řadí mezi nepropracovanější příběhy svého žánru.

Autor: Vlastimil Vachta
ZAVŘÍT