Vetřelec vs. Predátor: Všimli jste si, že tato slova ve filmu nikdy nezazní?

Filmy Vetřelec a Predátor jsou považovány za jedny z nejlepších sci-fi a akčních snímků nejen konce sedmdesátých a osmdesátých let. Velkým fanouškem obou snímků je i britský režisér Paul W. S. Anderson, který si před sedmnácti lety splnil svůj sen a natočil film, ve kterém se spolu utkávají právě predátoři a vetřelci.

Co se dělo před natáčením?

Paul Anderson tolik toužil po tom, aby tento film mohl vytvořit, že dokonce odstoupil od režie filmu Resident Evil: Apokalypsa, aby se ujal scénáře a režie tohoto filmu. Mimochodem o tom, že vznikne film, ve kterém se společně objeví jak predátoři, tak vetřelci, se začalo mluvit již v roce 1990, kdy se v místnosti s trofejemi vesmírné lodi ve filmu Predátor 2 objevila lebka mimozemšťana. Předtím, než se stal celovečerním filmem, příběh Vetřelec vs. Predátor prošel prakticky všemi formami médií, vznikla úspěšná komiksová série, řada hraček, mnoho videoher, a dokonce i karetní série. Postava Verheidena byla pojmenována po komiksovém scenáristovi Marku Verheidenovi, tvůrci první komiksové série Vetřelec vs. Predátor a vůbec prvního příběhu zahrnujícího oba druhy.

Perličky z natáčení

Vetřelčí královna byla ovládána zařízením pro řízení pohybu, které mohlo její pohyby ukládat digitálně. Pokud tedy královna „při zkoušce“ udělala pěkně vypadající pohyb, bylo možné jej před kamerou přehrát. Zelená svítící tyčinka spuštěná do šachty obsahuje fluorescenční kapalinu, kterou oddělení efektů všech filmů o Predátorech používalo jako krev Predátorů. Režisér Predátora John McTiernan uvedl, že při natáčení na tento efekt narazili poté, co nepřesvědčivé pokusy o to, aby krev vypadala oranžově, donutily štáb hledat alternativy.

Když jeden z průzkumníků prohledává velrybářský komplex a prochází kolem dveří do budovy, je záběr zevnitř budovy, ve kterém červené světlo z jeho světlice prochází škvírou ve dveřích a tvoří plochý vertikální paprsek, který je zachycen prachem z vnitřku místnosti, stejně jako modrozelený skener ze scény vyprošťování na začátku Vetřelců.

Proč ve filmu chybí Arnold Schwarzenegger?

V jednom z rozhovorů režisér Paul W. S. Anderson uvedl, že mu Arnold Schwarzenegger slíbil, že pokud prohraje volby na guvernéra Kalifornie, na konci filmu si jako cameo zopakuje svou roli Dutche Schaefera z Predátora. Jak ale víme, volby vyhrál.

Navzdory názvu v samotném filmu nikdy nezazní slova „vetřelec“ ani „predátor“. Vetřelci jsou nazýváni „věcmi“, „stvořeními“ a „hady“. O predátorech se mluví jako o „lovcích“. Černobílý film, který hraje na začátku filmu, je další populární konfrontace dvou různých monster – Frankenstein a Vlkodlak, a kód v morseovce na začátku filmu znamená: „Kdokoliv vyhraje, my prohrajeme“, což je motto filmu.

Zdroj: imdb.com, csfd.com, theguardian.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu