Vetřelec: Na co měla Ripleyová alergii a kdo vlastně hrál Vetřelce?

Jen málokterému filmu se podařilo ve světové kinematografii zanechat takovou stopu jako Vetřelci z roku 1979. Hororový sci-fi snímek, který díky roli Ellen Ripleyové nastartoval hereckou kariéru Sigourney Weaverové, se následně dočkal dalších třech pokračování, Vetřelci, Vetřelec 3 a Vetřelec: Vzkříšení. Děj je samozřejmě všeobecně známý, některé další informace o tomto kultovním snímku již méně.

Ridley Scott nebyl první volbou

Ridleyho Scotta dnes známe jako slavného a úspěšného filmaře, který stojí za takovými snímky jako Gladiátor, Černý jestřáb sestřelen či Marťan. Vetřelec ale pro něj znamenal skutečný průlom v kariéře, před tímto filmem totiž režíroval pouze jeden celovečerní film, Soupeři z roku 1977.

Jak se zrodil Vetřelec

Unikátní vzhled Vetřelce je jednou z věcí, kterou film vyniká. Scott v tom samozřejmě sehrál určitou roli, ale nebyl hnací silou. Velkou část filmu, včetně ikonické podoby Vetřelce, navrhl výtvarník H. R. Giger. Vytvořil mnoho návrhů, z nichž některé režisér a scénárista zamítli, ale jiné nikoli. Výsledkem jeho práce je nakonec celý životní cyklus Vetřelce. Dospělý Vetřelec byl vytvořen jako speciální oblek, který si na sebe navlékali herci či kaskadéři, pouze detailní záběry hlavy byly točeny se statickým modelem.

„Příliš staří herci“

Horory jsou většinou plné mladých atraktivních herců, snímek Vetřelec se ale i ve své době od ostatních hororů odlišoval tím, že herci byli většinou starší než v průměrném hororu. Weaverová byla ve svých 29 letech nejmladší členkou posádky lodi Nostromo. Skerrittovi bylo 46 let, Harrymu Deanu Stantonovi 53 let. To ale dodalo snímku na realističnosti.

Neviditelná hvězda

Při vší úctě k Weaverové je skutečnou hvězdou filmu Vetřelec, tedy muž, který se skrýval v jeho kostýmu -Bolaji Badejo. Nebyl to herec, ale šestadvacetiletý student designu z Nigérie, kterého jeden z členů castingového oddělení náhodou zahlédl v baru. Badejo byl velmi štíhlý a měřil více než dva metry. Právě takového představitele Vetřelce Scott hledal. Mimochodem jeho postava je na plátně pouze čtyři minuty. Po natočení filmu se Badejo odstěhoval zpět do Nigérie, kde v roce 1992 zemřel.

Překvapivé pozadí známé scény

Jednou z nejznámějších scén z Vetřelce je ta, kdy hrudní koš Johna Hurta protrhne chestburster, třetí vývojové stadium Vetřelce. Herci sice věděli, že „model“ Vetřelce protrhne Hurtovu hruď, ale neřekli jim, jakým způsobem se tak stane. Veškerá stříkající krev byla pro herce překvapením, a jejich úlek tak byl skutečný, nikoli hraný.

Pouze jeden Oscar

Vzhledem k tomu, jak kultovním snímkem dnes Vetřelec je, je pro mnohé poněkud překvapivé, že film byl nominován pouze dva Oscary a vyhrál pouze jednu sošku za nejlepší vizuální efekty. Film byl poměrně úspěšný v soutěži Saturn Awards zaměřené na sci-fi a horory, kde získal tři ceny.

Podle filmu Vetřelec se vyráběly dětské hračky

Společnost Kenner dosáhla obrovského úspěchu s hračkami na motivy Hvězdných válek, to vedlo k tomu, že mnohá studia chtěla využít své filmy k vytváření dalších hraček. Stejně tak studio Fox. Vznikly proto nejrůznější figurky Vetřelce i stolní hry. Úspěchu se ale nedočkaly.

Problémy s Ripleyovou

Na začátku natáčení se Sigourney Weaverová potýkala s velkou alergií. Obávala se, že je alergická na kočku, která hrála Jonese, a měla strach, že bude přeobsazena. Později se ukázalo, že zdrojem problému byl glycerinový sprej, který se používal, aby vypadala, že se potí.

Zdroj: interestingengineering.com, www.mirror.co.uk

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu