Venkovský učitel: Pavel Liška si málem nezahrál hlavní roli

Venkovský učitel je další zajímavý projekt režiséra Bohdana Slámy. Ten nejenže film režíroval, ale také k němu napsal scénář. Jako hlavního hrdinu, venkovského učitele, který hledá cestu ven z osamění, si vybral herce Pavla Lišku. Než však došlo k samotnému natáčení, chtěl mu Sláma jeho roli vzít, naštěstí se to nestalo.

V závěrečných titulcích neuvedli tvůrci filmu Vojtěcha Kotka

Milostné drama Venkovský učitel patří k dalšímu povedenému filmu od režiséra Bohdana Slámy. Ten k němu ostatně napsal také scénář, což u tohoto režiséra není nic neobvyklého. Ve snímku se představí spousta talentovaných herců jako třeba Pavel Liška, Zuzana Bydžovská či Tereza Voříšková. V jedné scéně se také ukáže Vojtěch Kotek, ale z nějakého důvodu jej tvůrci filmu zapomněli zahrnout do závěrečných titulků.

Pavel Liška byl málem vyhozen

Pavel Liška si na druhou stranu ve filmu málem vůbec nezahrál. Když režisér a scénárista v jedné osobě, Bohdan Sláma, dal Liškovi přečíst scénář, naprosto ho ochromila jeho reakce. Pavel Liška totiž reagoval velmi rozpačitě. To vedlo k tomu, že Sláma začal být hysterický a už nechtěl tohoto herce do hlavní role vůbec dosadit. Naštěstí si to nakonec rozmyslel a udělal dobře, protože talentovaný rodák z Liberce ve snímku ukázal svůj nesporný um.

Čtěte také: Zdeněk Svěrák pracoval kvůli filmu Vratné lahve ve skutečném supermarketu.

Ocenění za film dostali Sláma a Bydžovská

Liškův filmový domov byl postaven pouze pro účely filmu, nemůžete tak spatřit žádné známé stavení. Důvodem bylo, že filmařům se nepodařilo najít nic dostatečně velkého, kde by mohla kamera natáčet dlouhé záběry bez střihu. Obě stavení byla ještě toho roku zbourána. Scénář k filmu nebyl vůbec špatný a Bohdan Sláma za něj dostal Českého lva. Další cenu si odnesla Zuzana Bydžovská za hlavní ženský herecký výkon.

Na toto milostné drama z venkovského prostředí se můžete podívat už dnes večer. Bude ho vysílat televizní stanice ČT2.

Zdroj: Česká televize, CSFD | zdroj foto: Česká televize / Martin Špelda

Autor: Michaela Richterová
ZAVŘÍT