Valdezovi koně: Kvalitní western, který zdobí láska Charlese Bronsona a Jill Irelandové

Charismatický americký herec Charles Bronson za svůj život ztvárnil desítky výrazných rolí, často drsných mužů ve filmech westernového typu. K nejslavnějším patří především jeho role Bernarda O’Reillyho ve snímku Sedm statečných a také „Harmonika“ v Tenkrát na Západě. V sedmdesátých letech se často objevoval ve filmech po boku své manželky Jill Irelandové. Nejinak je tomu ve westernu Valdezovi koně.

Další Bronsonova výrazná role

Chino Valdez je osamělý chovatel koní. Je to částečně z jeho rozhodnutí a částečně proto, že je míšenec. Téměř všude, kam přijde, je nevítaný. Má však několik útočišť, jedno z nich je u Indiánů, kde strávil spoustu času. Jednoho dne za ním přijde mladík jménem Jamie, který hledá práci a střechu nad hlavou. Chino mu řekne, ať hledá dál jinde a že pomoc nepotřebuje. Nakonec ale Jamie zůstane a postupně si k sobě oba muži najdou cestu a začnou se mít rádi, skoro jako otec a syn. Ve filmu musí být samozřejmě i nějaký padouch. Tím je Chinův úhlavní nepřítel Morell, který se mu snaží znepříjemňovat život. Situace se ještě zkomplikuje, když se Morellova sestra Caherine rozhodne od China koupit koně a zamilují se do sebe. To jim Morell samozřejmě neodpustí a nezastaví se před ničím, aby je od sebe oddělil.

Chino a Catherine, Charles a Jill

Chino Valdeze skvěle ztvárnil charismatický Charles Bronson, pro kterého to byla již pátá role v některém z filmů režiséra Johna Sturgese. Valdezovi koně jsou zároveň jedním z filmů, ve kterém si Bronson zahrál společně se svou milovanou manželkou Jill Irelandovou, která zde ztvárnila Chinovu lásku Catherine. Jejich skutečná láska se tak skvěle promítla i na filmové plátno.

Směs pohádky a tragédie

Jill pocházela z Anglie, ve svých 21 letech se provdala za svého kolegu herce Davida McCalluma. Měli spolu tři syny Paula, Valentina a Jasona, který byl adoptovaný. Po deseti letech se ale manželé rozvedli a Jill se provdala za Charlese Bronsona, se kterým ji o několik let dříve seznámil právě její bývalý manžel.  David McCallum a Charles Bronson totiž společně natáčeli film Velký útěk. Spolu s Bronsonem měla dceru Zuleiku a adoptovali další dceru Katrinu. Manželé společně natočili patnáct snímků a zůstali spolu až do smrti Jill v roce 1990, když prohrála několik let trvající boj s rakovinou. V roce 1989, šest měsíců před svou smrtí, na předávkování drogami navíc zemřel její adoptovaný syn Jason.

Zdroj: imdb.com, shrineofcharlesbronson.blogspot.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu